Erdoğan'dan Kanal İstanbul mesajı: Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışılmaya devam eden Kanal İstanbul projesiyle ilgili konuştu. Erdoğan, "Bunun Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok. Montrö İstanbul Boğazı'yla alakalı bir sözleşmeydi. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz" dedi.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul mesajı: Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok!
14 Nisan 2021 - 17:48
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütüphane Söyleşileri adlı etkinlik kapsamında katılımcıların sorularını yanıtladı.

urada Kanal İstanbul'la bağlantılı olarak yöneltilen "Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden çıkmayı hedefliyor muyuz?" sorusunu yanıtlayan Erdoğan, "42, 43 kilometre uzunluğu olan bir kanal burası. Bu kanaldan Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Bununla birlikte de tabii Karadeniz'de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme veya beklememe bu süreçler... Hepsi bizim kudretimizde" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tabii bunun Montrö'yle yakından uzaktan alakası yok. Montrö İstanbul Boğazı'yla alakalı bir sözleşmeydi. Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı, kendi egemenliğimizi tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz. Şimdi Montrö'yle yakından uzaktan alakası olmayan böyle bir Kanal İstanbul bizi ne yapacaktır? Çok daha huzurlu, rahat kılacaktır.

Kanal İstanbul'u, İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak, İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır." 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum