Erdoğan Bayraktar'ın "Dosyamda tapeler dahil ne varsa doğrudur" açıklamasına takipsizlik

17-25 Aralık sürecinde istifa eden AKP'li eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın “Dosyamda ne varsa hepsi doğrudur, hem tapeler hem teknik takip” sözlerine ilişkin ilginç bir karar verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bayraktar'ın sözleri için “soruşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

Erdoğan Bayraktar'ın "Dosyamda tapeler dahil ne varsa doğrudur" açıklamasına takipsizlik
20 Ekim 2021 - 08:54 - Güncelleme: 20 Ekim 2021 - 09:44

17-25 Aralık soruşturması sırasında istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur. Hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” demişti.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Bayraktar’ın açıklamalarını yargıya taşımış ve Bayraktar’ın yanı sıra eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan hakkında “suç işlemek için örgüt kurmak”, “zimmet”, “irtikap”, “görevi kötüye kullanma” ve “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

"SORUŞTURMAYA GEREK YOK"
Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın aktardığına göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “aynı olayla ilgili olarak daha önceden soruşturma yapıldığı” gerekçesiyle “soruşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

HKP, karara itiraz etti. İtiraz dilekçesinde, “savcılığın, ikrar ve itiraflara dair maddi gerçekliği araştırmaya lüzum görmediği ve göz ardı ettiği” kaydedildi. Kararı veren savcının, “yetkisini kötüye kullandığı” belirtilen dilekçede, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de tanık olarak dinlenmesi istendi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum