Erdoğan, Aydem'in kazandığı Akköprü HES ihalesini iptal etti

Erdoğan, Aydem Yenilenebilir Enerji'nin Akköprü HES ihalesini iptal etti. Erdoğan, geçen hafta Koç Holding'in kazandığı Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesini de iptal etmişti.

Erdoğan, Aydem'in kazandığı Akköprü HES ihalesini iptal etti
25 Ocak 2022 - 09:33


Cumhurbaşkanı Erdoğan, dikkat çeken bir karara imza attı. Aydem Yenilenebilir Enerji'nin en yüksek teklifi verdiği Akköprü HES’in özelleştirilmesi ihalesi, Cumhurbaşkanlığı kararı ile iptal edildi.

Şirket KAP’a yaptığı açıklamada, Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Akköprü HES’in özelleştirilmesi ihalesine en yüksek teklifi verdiğini ve ihale kararının Rekabet Kurulu tarafından da onaylandığını belirterek, “Bununla birlikte bahse konu ihalenin 19 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edildiği 24 Ocak 2022 tarihinde Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ne tebliğ edilmiştir” dedi.

49 YIL İŞLETECEKTİ
Aydem Yenilenebilir Enerji, ihalede 605 milyon lira ile en yüksek teklifi vermişti. Aydem, Akköprü Hidroelektrik Santrali'ni (HES) 49 yıllığına işletecekti.

KOÇ'UN İHALESİ İPTAL EDİLMİŞTİ
Koç Holding’in iştiraki Tek-Art’ın en yüksek teklifi vermiş olduğu Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi’ne ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın işletilmesi ihalesi de geçtiğimiz günlerde iptal edilmişti.


Koç Holding Cuma akşamı KAP’a yaptığı açıklamada, bağlı ortaklığı Tek-Art tarafından verilen teklifin en yüksek teklif olarak gerçekleştiği ve ihale kararının Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylandığı kamuya açıklandığı; ancak ihalenin 19 Ocak 2022 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edildiği belirtilmişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum