Erdoğan: "Aç sefil geziyor ama rakıyı birayı almaktan geri durmuyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara ve alkole gelen vergi zamları hakkında konuştu. Erdoğan, "Devamlı vergiyi artırıyoruz, bundan da çok rahatsızlar. Aç sefil geziyorlar ama rakıyı, birayı almaktan geri durmuyorlar" dedi.

Erdoğan: "Aç sefil geziyor ama rakıyı birayı almaktan geri durmuyor"
31 Mayıs 2022 - 16:00 - Güncelleme: 31 Mayıs 2022 - 16:03


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Dünya Tütünsüz Günü Gençlik Buluşması'nda soruları yanıtladı.

Stajyer bir doktorun sigaralardaki vergilerin artırılmasının, bırakma yolunda etkili olduğunu söylemesi üzerine Erdoğan, "Devamlı artırıyoruz. Bundan çok rahatsızlar. Hem suluda artırıyoruz, hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor,, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor" dedi. Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle: 
"Dünyada her yıl 7 milyon, ülkemizde 100 bin insanın tütün kullanımına bağlı hastalıklardan öldüğü gerçeğine rağmen maalesef bu salgınla mücadelede henüz arzu ettiğimiz yerde değiliz. Biz gençlik yıllarımızdan beri bu mücadelenin en ön safında olduk. Kendi yakın çevremizden başlayarak karşılaştığımız herkesi tütün ürünlerinin zararlarına karşı ikaz ediyor, hatta varsa sigara paketine el koyuyoruz.

Elektronik sigara falan söylüyorlar, bunların hepsi aldatmaca. Hepsi nasıl para kazanırız, bunun yolları. Elektronik sigara denilen öbüründen farklı değil. Hem keseye hem vücuda zarar veriyor. Fırsat vermeyeceğiz, elimizden geleni yapacağız. Son zamanlarda nargile olayı ortada. Nargile sigaradan daha az zararlı değil, çok daha fazla zararı var. Zarardan da milletimizi kurtarmak içi buna yönelik de bazı hazırlıklar yapıyoruz. 

Araçta falan aslında sigara kullanmak yasak ama bu yasağa herkes uyuyor mu? Maalesef… Bazen araçla giderken bakıyorum, hem arabayı kullanıyor bir elinde de sigara içmeye devam ediyor. Ben tabii arabadan işaret ediyorum ‘şunu at at’ diye. Ama hiç umurunda değil. O yine o şekilde devam ediyor.

Sigara konusunda stadyumlarda hiç mi hiç dinlemeden kusura bakmasın benim vatandaşlarım. Kadını da erkeği de sigaraya devam ediyor. Onunla da kalmıyor, oralarda yanında şişelerle gelip bütün polislere rağmen içeri girip orada uygun yerlerde ne yazık ki biraysa bira, farklı farklı onları da içen var. Bunların hepsi kime zarar? O stadyumda oraya gelen vatandaşlarımın hepsine zararlı oluyor. Bu tabii orada kötü tezahürata da neden oluyor. Zaman zaman stadyumlarda kavgalar, dövüşler, bunlara da neden oluyor.

Elon Musk'la ilk görüşmemde diyeceğim ki bu sigara tüketimine karşı mücadeleye de biraz para harca. Buna da harcarlarsa bu işi çok daha çabuk başarırız. Dijitalle propaganda işimizi zor sokuyor. 

(Sigaralardaki vergilerin artırılması, gençleri sigaradan uzak tutmakta faydalı diyen stajyer doktora) Devamlı artırıyoruz. Bundan çok rahatsızlar. Hem suluda artırıyoruz, hem sigarada artırıyoruz. Aç sefil geziyor, rakıyı birayı almaktan geri durmuyor. 

Doktorların birinci derecede sigara içmemesi, sigara almaması lazım. Onların örnek olması lazım. 

Belediye başkanlığım dönemiydi galiba. İstanbul'da bir kalp ameliyatına girdim. Kalp ameliyatında doktor, bana bir de akciğeri gösterdi. Fakat, akciğerde siyah lekelerin olduğunu gördüm. Doktor dedi ki, bunlar hep sigaradan dedi... Ameliyat edilen bayandı üstelik. Ama ciddi manada sigara içen bir bayan... Akciğeri maalesef sigara dumanı demek ki o lekeler orada meydana geliyor. Bize düşen neydi? Doktorumuza da artık Allah yardımcınız olsun dedik... Başarılı bir ameliyatla o hanımefendi kurtuldu, şimdi ne durumda bilemiyorum... Bunun en büyük örneği akciğer ameliyatlarında bunu görmek. Bembeyaz olması gereken akciğerin ne hale düştüğünü görüyoruz. 

(Nargile) Aromatikle aldatma yoluna gidiyorlar. O şekilde vatandaşı soyuyorlar. 

İş öyle bir yere geldi ki, iş bağımlılıkla mücadeleye geldi. Tütün bir tarafa, nargile bir tarafa, elektrikli bir tarafa... 2-3 yaşında çocukların elinde telefon, bırakmıyor; annesi almaya çalışırsa annesinin üzerine gidiyor. Neredeyse annesine o elindeki telefonu atacak kadar ileri giden çocuklar var. Bağımlılık ciddi manada mücadele etmememiz gereken alanlardan biri haline geldi. 
loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    4 hafta önce
    Kendisini dindar sanan sırtında cübbesi başında sarıklı ŞEYTAN kılıklı adamlar. Sizin haddinize mi bana İslam’dan nutuk atmak vaaz verecek kadar bilgisi olduğunu sananlar. Haram dediğiniz içki sigaradan gelir elde eden bu Devlet, haramlardan elde ettiği vergilerle imamların maşını ödeyen, aç karınlarını doyuran kamu memuru Şeytan kılıklı hocalar. Hadi içki ve sigarayı yasaklasınlar da görelim, varmı böyle delikanlı taptığınız dindar halife bir adam? Haramzade Diyanet, ve İmam cami İmamları...