Erdoğan'a yakın isim Cemil Çiçek'ten "Demokratik tövbeye ihtiyaç var" çıkışı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Çiçek, "Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart" dedi.

Erdoğan'a yakın isim Cemil Çiçek'ten "Demokratik tövbeye ihtiyaç var" çıkışı
11 Mayıs 2022 - 15:29


Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çiçek, "Geçmişten ders çıkaralım... Ramazanda midemizle tuttuğumuz orucu, biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var. Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart" dedi.

Donat'ın aktardığına göre Çiçek, "2'nci Meşrutiyet'in ilanından sonra seçime gidiliyor... İki parti var... İttihat ve Terakki... Hürriyet ve İtilaf.  Bu iki partinin etkileri, bugün hâlâ görülüyor.Şiddet... Dehşet... Yabancı (İngiltere) ile işbirliği... Biri diğerine, 'Gerici' diyor... Öteki, 'Dinsiz, imansız, mason' diye cevap veriyor. İki partide siyaset yapanlar böyle tartışırken, Balkanlar da kaynıyor... Savaş çıkıyor... Sonuçta, bu coğrafya elde kalmıyor... Tarihin en büyük zulmü ve göçü yaşanıyor. Geçmişten ders çıkaralım... Ramazanda midemizle tuttuğumuz orucu, biraz da ağzımızla tutmamız lazım. Demokratik tövbeye ihtiyaç var.  Nerede yanlış yaptık diye vicdan muhasebesi yapmak şart. Aksi takdirde, hiçbir tartışma demokrasiye kalite getirmez. Artık temiz bir üslupla tartışalım." ifadesini kullandı.

"Neden böyle olduk?" sorusuna Çiçek şu yanıtını verdi:
"Siyaset yaparken tercih ettiğimiz yol ve yöntem yanlış da ondan. Siyaset, belli kısa dönemler hariç, hep sorunu konuşuyor... Sürekli sorun konuşulacaksa, partilere ihtiyaç yok ki... Siyaset kurumuna düşen çözümü konuşmaktır... Pozitif politika budur... Biz bunu yapamıyoruz."

 


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Altay Tokat
  6 gün önce
  Devleti perişan et. Tövbe ile kurtul. Hesap sorulmalı. Sorulmazsa bu gemi gatar. Altay Tokat
 • Fatih Çakır
  1 hafta önce
  Siyaset siz gelene kadar gayet güzel bir üslupla konuşuluyordu takı zaati muhteremin biri çıkıp bu vatanın öz çocuğuna "HADİ ANANI DA AL GİT DİYENE KADAR"