Elon Musk, Uygur Türklerini görmezden geldi: Doğu Türkistan'da "Tesla Showroomu" açtı

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan SpaceX ve Tesla'non CEO'su Elon Musk, Doğu Türkistan'da skandal bir karara imza attı. Musk, Uygur Türklerinin soykırıma uğradığı bölgede “Tesla Showroomu” açtı.

Elon Musk, Uygur Türklerini görmezden geldi: Doğu Türkistan'da "Tesla Showroomu" açtı
04 Ocak 2022 - 09:15


Başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin tepki gösterdiği Çin’in Uygur Türklerine yönelik sistematik şiddet ve baskı devam ederken, Elon Musk'ın CEO'su olduğu Tesla’dan skandal bir adım geldi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik şiddeti ve asimile çabası devam ederken Tesla, bu bölgede “Tesla Showroomu” açılacağını duyurdu. Tesla’nın bu kararı 31 Aralık’ta Çin’in popüler sosyal medya platformu Weibo’da duyurduğu da ortaya çıktı.

Çince yapılan paylaşımda, “Sincan’daki ilk Tesla mağazasında satış, satış sonrası destek ve benzeri hizmetler verilecektir. Burada Tesla sahiplerine batı Çin’deki seyahatlerine yardımcı olunacaktır” denildi.

Urumçi’de açılan mağaza Çin’in en batısındaki ilk Tesla mağazası olarak da kayıtlara geçerken ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Tesla’nın bölgede şarj istasyonu kurduğunu da hatırlattı.

ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükseldiği ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Aralık’ta zorla işçi çalıştıran şirketlere uyguladığı yaptırım kararı ve 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları’nı diplomatik boykot kararı sonrasında Tesla’nın adımı gündem oldu. Tesla konuyla ilgili ABD medyasına bir açıklama yapmadı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum