Elektrik şirketlerine 3 milyar TL'lik büyük kıyak: Vatandaşa zam yolda!

Elektrik şirketlerine kıyak geçilirken vatandaşın payına ise zam düştü. Elektrik santrallerine 2021 yılında yaklaşık 3 milyar TL'lik yardım yapılacak. Bu yardım parası ise faturalara yansıtılarak halktan toplanacak.

Elektrik şirketlerine 3 milyar TL'lik büyük kıyak: Vatandaşa zam yolda!
21 Nisan 2021 - 10:19 - Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 10:47

Koronavirüs salgını sürecinde milyonlarca Türk vatandaşı faturalarını ödeyemezken AK Parti iktidarı, elektirk şirketlerinin salgında daha az elektrik satıp az kazandıkları için mağdur olduğu gerekçesiyle yaklaşık 3 milyar TL'lik yardım yapacak.

İKTİDARIN ŞİRKETLERE YARDIMINI HALK ÖDEYECEK
Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'na göre, bugüne kadar elektrik alım ve doğalgaz temin garantileriyle devlete kolay yoldan elektrik satıp bol para kazanan ancak garanti süreleri bittiği için halen piyasa kurallarına göre çalışmaları gereken elektrik santrallerine halkın cebinden pandemi yardımı yapılacak.

Taslağa göre, destek mekanizması dışında kalan “yap-işlet” santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek. Yardımları almak isteyen santral sahiplerinin, düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları yeterli olacak. Vatandaştan toplanacak hazır parayı istemeyip başvuru yapmayanlara ise ödeme yapılmayacak.

VATANDAŞ 'GİZLİ ZAMLA' ÖDEYECEK
Sözcü'nün haberine göre, şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek. Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak. Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu ancak halk tepki göstermesin diye bu harcamalar dağıtım giderlerinin içine konulduğu için artık faturalarda yer almıyor. Dolayısıyla şirketlere aktarılacak paraları halk faturasının içinde “gizli zamla” ödeyecek ancak patronlara yardım yaptığının farkında bile olamayacak.

YAKLAŞIK 3 MİLYAR TL
Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından bu yana destek ödemeleri yapılıyor. Bu yolla 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödendi. Bu yıl 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştı. Ancak pandemi yardımı işin içine girince toplam ödemenin 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılması planlanıyor.

YARDIMIN GEREKÇESİ: ŞİRKETLER SALGINDA MAĞDUR OLDU
Pandemi yüzünden işsiz kalan, dükkanı kapanan esnaf başta olmak üzere faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen milyonlarca yoksula kulak tıkayan hükümet, şirketlerin pandemi mağduru olduğunu fark edip taslağın gerekçesine de yazdı. Gerekçede pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum