Ekrem İmamoğlu'na ikinci soruşturma

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ikinci bir soruşturamanın daha yürütüldüğü ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu'na ikinci soruşturma
07 Mayıs 2021 - 09:59 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 10:07

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, türbe ziyaretindeki yürüyüş tarzından dolayı soruşturulması konuşulmaya devam ediyor.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk ise İmamoğlu hakkında ikinci bir soruşturmanın yürütüldüğünü açıkladı. Konuyu bugünkü köşe yazısına taşıyan Öztürk, İmamoğlu'nun Batman'a CHP İl Başkanı Hüseyin Yaşar'ın düğünü için gittiğini ve orada HDP'li bazı isimlerle de görüştüğü için soruşturma geçirdiğini yazdı. 

İşte Saygı Öztürk'ün o yazısı:
“Elini arkadan bağlama şikayetine AKP içinden de şiddetle karşı çıkanlar var. İçişleri Bakanı, hukukçuların ‘Kanunsuz suç ve ceza olmaz. Elleri arkada saygısızlık diye bir suç yok’ sözlerine kulak vermesi halinde soruşturma izni vermeyebilir. Ama İmamoğlu'nu siyaseten sıkıştırmak için ‘HDP'li başkanları ziyaret etti’ şikayeti için aynı şeyi söyleyemeyiz.

İmamoğlu ile ilgili yürütülen soruşturma konularından birisi de seçimden sonra Güneydoğu'ya gidip bazı belediye başkanlarını ziyaret etmesi. Gittiğinde de halkı dinleyen Atatürk fotoğrafları götürdüğünü de hatırlatalım.
Bu olayın aslını da anlatalım:

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, seçim çalışmaları için Güneydoğulu mele (Din görevlisi) ve kanaat önderlerinden 44 kişiyi İstanbul'a götürmüştü. Yeğeni Cihan Yaşar'ın da o sırada düğünü olacaktı. Cihan da İmamoğlu'nun seçim çalışmalarına katılıyordu. Bir gün, ‘Başkanım seçim yenileneceği için ben de düğün tarihimi erteliyorum. Seçimi kazandıktan sonra düğünüme Batman'a gelir misin?’ dedi. İmamoğlu'dan söz aldı.

Seçimi ikinci kez kazanınca, İl Başkanı Hüseyin Yaşar, ‘Din adamları ve kanaat önderlerinin ziyarete gelmek istediğini’ söyledi. Başkan da, ‘Ben düğününe katılacağıma Cihan'a söz vermiştim. Batman'a geleceğim. Orada kanaat önderleriyle de görüşürüz’ dedi. İmamoğlu sözünde durdu, Cihan'ın düğününe katıldı. O gelişte bazı HDP'li başkanlarla da görüştü.
Bu konuda da savcı soruşturma izni istedi. Bakalım, İçişleri Bakanı nasıl bir karar verecek, bekleyelim, görelim.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum