Ekrem İmamoğlu, müfettiş görevlendirdi: AKP'li Ravza Kavakçı Kan'ın ABD'deki eğitim masraflarını İBB karşılamış!

Barış Pehlivan, bugünkü yazısında AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de aldığı eğitimin masraflarının İBB tarafından karşılandığını, Ekrem İmamoğlu’nun konu ile ilgili müfettiş görevlendirdiğini yazdı. 

Ekrem İmamoğlu, müfettiş görevlendirdi: AKP'li Ravza Kavakçı Kan'ın ABD'deki eğitim masraflarını İBB karşılamış!
27 Temmuz 2021 - 10:07
Barış Pehlivan, “İşte Kavakçı’nın cebine konan paramız” başlıklı bir yazı yazdı. Pehlivan yazısında AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de aldığı eğitimin tüm masraflarının İBB tarafından ödendiğini ve Kavakçı’ya dolar bazında para verildiğini aktardı. 

155 BİN DOLAR VE 59 BİN LİRA
Pehlivan, 2013 yılına kadar Kavakçı’ya toplam 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildiğini açıkladı. 

MÜFFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ 
Pehlivan, Ekrem İmamoğlu’nun konu ile ilgili bir müfettiş görevlendirdiğini ve bir rapor hazırlandığını söyledi. Hazırlanan rapor ile birlikte İBB Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. 

İlgili raporda ise şu ifadeler yer alıyor;
“İBB’nin iştiraki İstanbul Ulaşım AŞ’nin (bugünkü adıyla Metro İstanbul AŞ) amacı halkın ulaşım ihtiyacını karşılamaktı. Bu ulaşım faaliyetleriyle ilgili İBB şirket personelinin yurtdışında eğitim görebilmesi için 4 Ağustos 2008’de bir karar alındı. 

Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’nin doktora bölümüne 24 Kasım 2008’de kabul edildi. Kabul mektubu, baba Yusuf Ziya Kavakçı’nın Teksas’taki evine gönderildi. 

Bu kabulden hemen sonra, yani 1 Aralık 2008’de Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Ulaşım AŞ’ye iş başvurusunda bulundu. 16 Aralık 2008’de de şirketin çalışanı oldu. Yani ABD’ye gideceği kesinleşen isim İBB şirketinde işe başlatıldı. 

Çark ve takvim işliyordu. Aradan bir hafta geçti. 23 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız, Howard Üniversitesi’ne sponsorluk mektubu yazdı. Mektupta Ravza Kavakçı Kan’ın eğitim masraflarının, sağlık sigortası bedelinin, ABD’de kaldığı süre içerisindeki geçim harcamalarının ve daha birçok giderinin İBB tarafından karşılanacağı taahhüt edildi. İstanbullunun ulaşımını çözmek için kurulan İBB şirketi, personelini amacından uzak şekilde siyaset bilimi okumaya ABD’ye gönderiyordu. Bunu yaparken de daha bir haftalık personelin, yani Ravza Kavakçı Kan’ın “başarılı bir çalışan” olduğu kâğıda dökülüyordu.   

Takvim yaprakları 30 Aralık 2008’i gösterdiğinde, Kan’a yolculuk öncesi elden 4 bin dolar verildi. Elbette ki uçak parası da İBB’nin kasasından çıktı. ABD’de bulunduğu her ay 2 bin dolar para ödeneceği de yine üniversiteye bildirildi.”

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mert
  2 ay önce
  Allah sizin gibi Müslüman kılıklı iki yüzlü münafık kul hakkı yiyenlerin belasını versin. Bende bir namazında niyazında Müslüman Hac ibadetini yapmış biri olarak bunları size söylemek benim üzerime bir hak ve farzdır. Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker. Allah’ın indirdiği kitabın bir bölümünü gizleyenler ve onu az bir şey karşılığında satanlar yok mu, onlar karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar. Allah kıyamet gününde onlarla konuşmayacak, onları arındırmayacak! Onlar için elem verici bir azap vardır. (Bakara 174) Onlar, doğru yol karşılığında sapkınlığı, mağfiret karşılığında azabı satın almış kimselerdir. Ateşe ne kadar da dayanıklılarmış! (Bakara 175)
 • dayı
  2 ay önce
  Ne aileymiş. Hangi taşı kaldırsan altından bu devletlu aile çıkıyor. Doymadılar doymayacaklar da. Dilerim tez zamanda gözlerini toprak doyurur. Haklarımızı da huzur-u mahşerde elbette alacağız.