Ekonomist Steve Hanke, Türkiye'deki enflasyonu açıkladı!

Türkiye'de Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini paylaşmasıyla tanınan dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye'nin enflasyonunu açıkladı.

Ekonomist Steve Hanke, Türkiye'deki enflasyonu açıkladı!
21 Kasım 2021 - 11:29

Sosyal medya hesabından sık sık Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerini paylaşayan Johns Hopkins Üniversitesinden ekonomist Prof. Steve Hanke, Türkiye enflasyonu hakkındaki araştırmasını yayımladı.

Hanke'in araştırmasına göre; Türkiye'deki enflasyon, açıklanan resmi verilerin 3 katı. Hanke, enflasyonu yüzde 58.75 olarak hesapladığını açıkladı.

"Türkiye'nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB'nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse 3 katı" diyen Steve Hanke, "Erdoğan ve TCMB'nin gündelik sahtekarlığından daha fazladır" ifadelerini kullandı.

Hanke, sosyal medyadan paylaştığı grafiğe şu notu ekledi:
"TCMB, Türkiye'nin resmi ekim ayı enflasyonunu yüzde 19,89 olarak açıkladı. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Yüksek frekanslı verileri ve PPP ilkelerini (Kamu özel işbirliği modeli) kullandığımda Türkiye'nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB'nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse 3 katı. Bu durum, başkan Erdoğan ve TCMB'nin gündelik sahtekarlığından daha fazlası."


YORUMLAR

  • 0 Yorum