Ekonomist Haluk Bürümcekçi: Merkez Bankası üç günde 8,6 milyar dolar sattı

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın 20-21 ve 22 Aralık tarihlerinde toplam 8,6 milyar dolar döviz satışı yaptığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de müdahale yapıldığını reddetmedi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi: Merkez Bankası üç günde 8,6 milyar dolar sattı
24 Aralık 2021 - 10:22


Türkiye'de 20 Aralık Pazartesi günü akşam saatlerinde 18,36 ile zirveyi gören dolar/TL, hükümetin ‘kur korumalı TL mevduat’ dahil bir dizi tedbir açıklamasıyla sert düşmüş ve dün 10,27’yi görmüştü. Resmi veriler, Merkez Bankası’nın örtülü ve yüklü döviz satışlarının da kur düşüşünde etkili olmuş olabileceğine işaret ediyor.

PAZARTESİ, SALI VE ÇARŞAMBA GÜNLERİ MÜDAHALE
Ekonomist Haluk Bürümcekçi, 20-22 Aralık dönemindeki olası Merkez Bankası müdahalesine ilişkin hesaplamasını Sözcü gazetesinden Emre Deveci'ye açıkladı.

Bürümcekçi, TCMB tarafından kime yapıldığı belli olmayan döviz satışının 20 Aralık Pazartesi ve 21 Aralık Salı günü toplamda 5.5 milyar dolar olduğunu, 22 Aralık’ta rakamı 3,1 milyar dolar olarak hesapladığını, üç günlük toplam rakamın 8,6 milyar dolar olduğunu söyledi.

ARALIKTA TOPLAM MÜDAHALE 17,6 MİLYAR DOLAR
Aralık ayı içinde gerçekleşen ve kamuoyuna açıklanan toplam beş döviz satış müdahalesinde yapılan toplam satışın en az 9 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ettiğini belirten Bürümcekçi, “Ayrıca, TCMB analitik bilançosundaki 20 ve 21 Aralık günleri görülen belirgin değişimlere değinmiş ve analizi net uluslararası rezerv (NUR) üzerinden yaptığımda 4.4 milyar dolar düşüş gördüğümü ve bunun 1.1 milyar dolarlık swap artışına rağmen gerçekleşmesinin ise kime yapıldığı belli olmayan döviz satışının 5.5 milyar dolar olduğunu gösterdiğini belirtmiştim” dedi.

Düşüşün, takip eden 22 Aralık Çarşamba günü de devam etmiş göründüğüne işaret eden Bürümcekçi, “Çarşamba günü NUR değeri 1.7 milyar dolar düşerken aynı gün 1.4 milyar dolar swap artışı olması, söz konusu günde 3.1 milyar dolar daha kime yapıldığı belli olmayan döviz satışı olduğunu düşündürüyor. Böylece haftanın ilk üç gününde benim hesaplarıma göre kime yapıldığı belli olmayan toplam satış 8.6 milyar dolara ulaştı” bilgisini paylaştı.

NEBATİ MÜDAHALEYİ DOĞRULADI
21 Aralık Salı günü katıldığı televizyon programında, döviz kurlarındaki düşüşe ilişkin “kesinlikle müdahale olmadı, bireyler bozdurdu” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün akşamki açıklamasında ise söylem değiştirdi.

Nebati, “Şunu söylemeye başladılar; Merkez Bankası ya da Hazine üzerinden neden müdahalede bulundunuz? Türkiye olayları oturup kendi başına izleyecek, elindeki bütün enstrümanları pozitif yönde kullanmayacak kadar beceriksiz bir ülke mi? İhtiyacı olan her enstrümanı kullanır” sözleriyle müdahale olduğunu üstü kapalı olarak kabul etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum