Ekonomist Atilla Yeşilada uyardı: Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike enflasyon

Ekonomist Atilla Yeşilada, YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videoda önemli açıklamalarda bulundu. Yeşilada, Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlikenin enflasyon olduğunu söyledi. 2021 yılında enflasyon son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 36.1 olmuştu.

Ekonomist Atilla Yeşilada uyardı: Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike enflasyon
07 Ocak 2022 - 09:44


TÜİK'in açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2021 yılı enflasyonu son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 36.1 olmuştu. Ekonomistler 2022 yılında enflasyonun yüzde 50'yi aşacağını belirtiyor.

Ekonomist Atilla Yeşilada ise 2022 yılında dünya ekonomisinde en büyük tehdidin ABD Merkez Bankası (Fed) kararları değil enflasyon olacağını söyledi. Yeşilada, Youtube yayınında yaptığı açıklamada “Enflasyon sebep, Fed sonuç” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE'Yİ BEKLEYEN EN BÜYÜK TEHLİKE
Türkiye'yi bekleyen en büyük tehdidin de enflasyon olduğunu söyleyen Yeşilada, dünyanın uzun süreli bir enflasyon sürecine girdiği senaryoda Türkiye'deki enflasyonun içinden çıkılmaz hale geleceğini vurguladı.

SİYAH KUĞU OMICRON
Yeşilada, “2023 yılına da yüksek enflasyonla girmek resesyon ve yeni bir mali krize yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu. Omicron varyantının 2022 yılının ilk yarısı için ‘siyah kuğu' yani öngörülmeyen risk olduğunu söyleyen Yeşilada, “Tüm planları bozabilir” dedi.

Yeşilada, Omicron'la tanışmamış Çin'in yeni bir varyantla büyük bir çöküş riski ile dünya ekonomisini tehdit ettiğini ifade etti. Atilla Yeşilada, emtia fiyatlarında oluşan balona dikkat çekerek, jeopolitik gerilimlerin, iklim değişikliği ve getirdiği felaketlerin ekonomiler üzerinde baskı yaptığını belirtti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum