Ekonomi paketi TBMM'ye sunuldu: Erdoğan'a müteahhitlere destek yetkisi

AKP tarafından hazırlanan yeni ekonomi paketi, TBMM'ye sunuldu. Teklifle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, kamuya iş yapan müteahhitlere maliyet artışları nedeniyle fiyat farkı kararnamesi çıkarması için yetki veriliyor.

Ekonomi paketi TBMM'ye sunuldu: Erdoğan'a müteahhitlere destek yetkisi
05 Ocak 2022 - 12:56

AKP'nin hazırladığı 18 maddelik yeni ekonomi paketi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifle, Erdoğan'a müteahhitlerin talep ettikleri yeni fiyat düzenlemelerini yapması için yetki verilcek.

BOTAŞ, bakanlık görüşünü de almak şartıyla bölgesel ve iklim koşullarına dikkate alarak il veya bölge bazında kademeli doğalgaz satış fiyatı uygulayacak.

BİREYSEL EMEKLİLİK
NTV'nin aktardıklarına göre teklifle, bireysel emeklikte devlet katkısı 5 puan arttırılarak yüzde 30'a yükseltilecek. Sistemden çıkmak isteyen katılımcılara kısmen ödeme yapılması imkanı getirilecek. Katılımcılar devlet katkısı hariç, hesabındaki birikim tutarının yüzde 50'sine kadar ödeme alabilecek. Ayrıca kısmen ödeme tutarının devlet katkısı hesabındaki tutardan da yüzde 25'i aşmamak koşuluyla ödeme yapılabilecek.

KAMU MÜTEAHHİTLERİNE DESTEK
Teklifle, Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Makyol gibi kamuyla iş yapan müteahhitlere yönelik de önemli düzenlemeler yer alıyor.

Buna göre, Cumhurbaşkanı'na kamu yapan müteahhitlerine maliyet artışları nedeniyle fiyat farkı kararnamesi çıkarması için yetki veriliyor. Kararnameyle müteahhitlerin talep ettikleri yeni fiyat düzenlemeleri yapılacak.

VERGİ DESTEĞİ
Teklifle ayrıca 2022 yılında ihracatçılara uygulanacak kurumlar vergisi oranı yüzde 20'den yüzde 19'a düşürülecek. Memur ve emeklilere yapılan ek zam kanun altına alınacak. Türk Lirası vadeli mevduat uygulamasının alt yapısı oluşturulacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum