Ekmek lüks oldu, İstanbul'da gayriresmi zam geldi: İşte fiyatlar

İstanbul'da ekmeğe zam isteyen fırıncılar, onay gelmeden fiyatları artırmaya başladı. Bazı ilçelerde ekmek fiyatları 4.5 TL'ye kadar yükseldi. İşte detaylar...

Ekmek lüks oldu, İstanbul'da gayriresmi zam geldi: İşte fiyatlar
14 Mayıs 2022 - 11:36


Yüksek enflasyon ve artan maliyetler nedeniyle zam yağmuru sürüyor. Son 6 ayda 3 kez zamlanan ekmeğe bu kez gayriresmi zam geldi.

İstanbul Ticaret Odası'ndan yüzde 16,6'lık zam isteyen fırıncılar, onay beklemeden artan maliyetleri gerekçe göstererek fiyatları artırdı. İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmek fiyatları 4.5 TL'ye kadar yükseldi. Üsküdar ve Beykoz’da ekmek fiyatları 4 liraya, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liraya çıktı.

Aralık ayında resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başlayan İstanbul’daki fırıncı esnafı, yine maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek gayriresmi zam yapmış oldu.

"FIRINCILAR CEZAYI GÖZE ALIYOR"
Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte un fiyatlarının da ciddi şekilde zamlandığını, artan enerji maliyetleri ve maya giderleriyle birlikte fırıncıların maliyetlerle baş edemez hale geldiğini anlattı.

İTO’dan son resmi zammı 2022 Şubat’ta aldıklarını anımsatan Demir, “Bu zamla birlikte şubat itibarıyla 210 gram ekmek 3 liraya çıkmıştı. Nisan ayı meclisinde 210 gram ekmeğin 3,5 liraya çıkması talebinde bulunduk ama henüz gündeme alınmadı” dedi.

Demir, “Bu talebimiz, ilerleyen günlerde buğday hasadının da başlamasıyla birlikte haziran ayı meclisinde tartışılabilir. Ancak bazı ilçelerdeki fırıncılar artan maliyetlerden dolayı resmi zammı beklemeden, cezaları da göze alarak son 10 gündür zam yapmaya başladı. Üsküdar ve Beykoz’da satılan ekmek fiyatları 4 liradan, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liradan satılmaya başlandı” diye konuştu.

FIRINCILARDAN "4 TL" TALEBİ
İstanbul’da toplamda 3 bini aşkın fırıncıdan İTO’ya bağlı olanlarda durum böyleyken, esnaf odasına bağlı olan fırıncıların da zam talebi farklı değil.

Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, 240 gram ekmeğin 4 TL olması talebinde bulunduklarını ancak henüz bu taleplerine dönüş alamadıklarını anlattı.

UNDAN SONRA MAYA DA ZORLAMAYA BAŞLADI
Çetin, “Sene başında TMO’nun verdiği unun fiyatı 185 lira iken bugün 280 lira. Piyasadaki diğer unların fiyatları ise 400 liraya kadar çıktı. Ciddi un zamlarından sonra şimdi de maya fiyatları aylık olarak zamlanmaya başladı. 120-130 TL olan maya haziran itibarıyla da 350 TL’ye çıkacak, tarafımıza tebliğ edildi” dedi.

Fırıncıların ekmeğe zam taleplerinde maliyetlerindeki bu artışın etkili olduğunu kaydeden Çetin, şöyle devam etti: “Ekmek fiyatları ne kadar yukarı giderse vatandaşın fırın ekmeğine talebinde de azalma oluyor. Biz üretemeyecek duruma geldiğimiz için mecburiyetten fiyat güncellemesi talep ediyoruz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum