Ek bütçeyle milletvekili, emekli milletvekili ve Cumhurbaşkanına büyük zam

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TBMM'ye sunulan ek bütçeyle birlikte milletvekilleri, emekli milletvekilleri, eski cumhurbaşkanları, eski başbakanlar, bakanlar ve eski meclis başkanlarına büyük zam gelecek.

Ek bütçeyle milletvekili, emekli milletvekili ve Cumhurbaşkanına büyük zam
22 Haziran 2022 - 14:03 - Güncelleme: 22 Haziran 2022 - 14:11


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün TBMM'ye sunulan ek bütçe teklifinden siyasilere zam çıktı.

ERDOĞAN'IN MAAŞI 141 BİN LİRAYA ÇIKIYOR
Plan ve Bütçe Komisyonunda yarın görüşülecek olan Ek Bütçe Teklifinde, Cumhurbaşkanının yılbaşında 1 milyon 209 bin lira olan başlangıç ödeneği, ek bütçede yapılan artışla 1 milyon 453 bin liraya çıkıyor.

Bu ödeneğin 604,5 bin lirası ilk 6 ayda kullanıldı. İkinci altı ay için 848,5 bin lira ödenek kalmış oluyor. Böylece cumhurbaşkanının maaşı yılın ikinci yarısı için 100 bin liradan 141 bin liraya çıkıyor.

EMEKLİ VEKİL, CUMHURBAŞKANI ve MECLİS BAŞKANI MAAŞINA DA ZAM
Cumhurbaşkanı ödeneğinde yapılan bu artıştan, eski cumhurbaşkanları, eski TBMM başkanları, eski başbakanlar ve milletvekilliğinden emekli olanlara da yararlanacak.

Yasaya göre, eski cumhurbaşkanlarının emekli aylığı, cumhurbaşkanını aylığının yüzde 40’ı olarak belirleniyor. Milletvekillerinin emekli maaşları da emekli cumhurbaşkanı aylığının yüzde 45’i olarak hesaplanıyor.

Bu durumda, ek bütçeye göre artan cumhurbaşkanı ödeneği kapsamında, emekli cumhurbaşkanları 56 bin 400, emekli meclis başkanı ve eski başbakanlar ise 42 bin 300 lira emekli maaşı alacak. Milletvekili emekli maaşları ise 18 bin liradan 25 bin 380 liraya çıkacak.

Emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekillerinin aylıkları ise 18 bin 135 liradan 25 bin 461 liraya çıkacak. 

MEVCUT VEKİLLERİN MAAŞI 56 BİN TL OLACAK
Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; ek bütçedeki cumhurbaşkanı ödeneği artışına ilişkin hükmün yasalaşması durumunda, hem emekli, hem de milletvekili maaşı alanların toplam aylıkları temmuz ayında yapılacak zamla birlikte 81 bin liraya yükselmiş olacak.

Hâlen milletvekilliği görevinde bulunanlar 40 bin lira civarında maaş alıyor. Temmuzda 6 aylık enflasyonun yüzde 40’a yaklaşacağı hesabından hareketle, milletvekili maaşlarının 56 bin liraya çıkması bekleniyor. 
loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Altay Tokat
    2 gün önce
    Ayağına kurşun sıkma buna derler. Az kaldı inşallah. Hesap sorma değişecek.