Einstein'ın 'E=mc2' formülünü yazdığı mektup 10 milyon TL'ye satıldı!

Nobel Fizik Ödülü sahibi Albert Einstein'ın kendi yazdığı ve 'E=mc2' formülünü içeren mektup açık arttırmayla satıldı. Tarihin en ünlü denkleminin yer aldığı mektup, 10 milyon TL'ye alıcı buldu.

Einstein'ın 'E=mc2' formülünü yazdığı mektup 10 milyon TL'ye satıldı!
22 Mayıs 2021 - 14:36 - Güncelleme: 22 Mayıs 2021 - 18:04

Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman teorik fizikçi Albert Einstein tarafından 1946 yılında yazılan ve ABD'li fizikçi Ludwik Silberstein'a gönderilen mektubu, RR Müzayede Evi, açık artırmayla sattı.

Fizikte kütle-enerji eşdeğerliğinin temel formülü olarak bilinen ve tarihin en ünlü denklemi olan ‘E=mc2'nin yer aldığı mektuba 3.3 milyon TL değer biçiliyordu. Açık artırma sonucunda Einstein'ın mektubu 1.2 milyon dolara yani 10 milyon dolara alıcı buldu.

EINSTEIN KİMDİR?
Albert Einstein, genel ve özel görelilik teorilerini ilk olarak geliştiren Alman fizikçi, bilim insanı olarak biliniyor. Fotoelektrik etki çalışmasıyla 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü kazandı. 1879 yılında doğan Einstein, 1931 yılına değin Almanya'da yaşadı. Nazi Partisinin kendisini hedef göstermesinden sonra, Almanya'yı terk ederek, Alman vatandaşlığından kendi isteği doğrultusunda çıktı.

İki evlilik yapan Albert Einstein, ilk eşinden 3 çocuk sahibi oldu. Hayatını düşünmeye, sorgulamaya ve bilime adayan Einstein 76 yaşındayken New Jersey'de hayatını kaybetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum