Ehliyet alacak herkesi ilgilendiriyor: Yeni dönem bugün başladı!

Ehliyet alımına ilişkin yeni dönem bugün başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kurslarının verdiği sertifikaların sorgulama doğrulama işleminin e-Devlet'ten yapılabileceğini açıkladı.

Ehliyet alacak herkesi ilgilendiriyor: Yeni dönem bugün başladı!
28 Nisan 2022 - 13:32


Ehliyet sınavlarını başarıyla geçen ve sürücü kurslarından sertifika alacak olanlarla ilgili yeni dönem başladı. Motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama hizmeti "e-Devlet" üzerinden yurttaşların kullanımına açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:
Motorlu taşıt sürücü kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişi sertifika alıyor. Sertifikalar, özel motorlu taşıt sürücü kursları tarafından düzenlenerek il ya da ilçe millî eğitim müdürlüklerince kontrol edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtılıyor; kursiyerler, bu sertifikalar ile birlikte nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürüyorlardı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV A.Ş. tarafından ortaklaşa yürütülen "Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu " projesiyle işlemler artık çok daha kolay olacak. 

Bugün başlayan proje sayesinde kâğıt tasarrufu sağlanacak, imza için zaman kaybı yaşanmasının ve en önemlisi sahte sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum