Edirne'ye gelen Bulgarlar: "500 euro bozduruyoruz, harca harca bitiremiyoruz. Araba tamamen doldu"

Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla birlikte Bulgaristan'dan Edirne'ye 'ucuz alışveriş' için akın ettiler. Türkiye'ye gelen Nihat Angelov ise "İki haftadır öyle düştü ki Türk Lirası, 500 euro bozduruyoruz, harca harca bitiremiyoruz. Araba tamamen doldu." açıklamasında bulundu.

Edirne'ye gelen Bulgarlar: "500 euro bozduruyoruz, harca harca bitiremiyoruz. Araba tamamen doldu"
04 Aralık 2021 - 10:44 - Güncelleme: 06 Aralık 2021 - 11:02
Türk Lirası'nın döviz kurları karşısında yaşadığı değer kaybıyla birlikte, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Arnavutluk'tan Edirne'ye alışveriş yapmaya gelenlerin sayısında büyük artış yaşanıyor.

Haftalık yayınlanan Gazete Oksijen'den Mine Şenocaklı'nın haberine göre, Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, yaşananları "Son haftalarda yoğunluk arttı. Sebep malum, TL değer kaybetti. Eskiden 10 levaya bir eşofman alan Bulgarlar, şimdi 5 eşofman alıyor. Buraya gelen Bulgar ve Yunanlar sayesinde Edirne’de ticaret şenlendi" sözleriyle anlattı.

"500 EURO BOZDURUYORUZ, HARCA HARCA BİTİREMİYORUZ"
Edirne'nin en işlek caddesi Saraçlar’da alışveriş yapan dört kişilik ailenin üyesi Nihat Angelov, ailesiyle beraber her hafta geliyormuş, "İki haftadır öyle düştü ki Türk Lirası, 500 euro bozduruyoruz, harca harca bitiremiyoruz." diyor.

Elindeki spor yağmurluğu gösteren Angelov, "Bunu 10 euroya aldım, bizim paramızla 20 leva ediyor. Bu kalitede bir yağmurluğu ben Bulgaristan’da elleyemem bile, en iyi ihtimalle 40-50 eurodur. Sadece bunlar değil. Araba da full doldu. Aldıklarımızı sürekli arabaya götürüyoruz" diye devam ediyor.

Asıl mesleği makine mühendisliği olan Ulus Pazarı'ndaki tezgâh sahibi Mesut Çitil, 6 yıldır pazarcılık yaptığını belirterek, "Tabii gelirler, Yunanistan’da o bildik marka kepek şampuanının fiyatı 12 euroymuş. Burada o paraya 7-8 tane alabiliyorlarmış. Geçen sene 40 liraya sattığım eşofman, bugün 90 lira… Türk’e kaça satıyorsak Bulgar’a da aynı fiyata satıyoruz, esnaf ahlakı bunu gerektirir. Ama artık bizim vatandaş alamıyor. Nasıl alsınlar? Asgari ücret yılın başında 384 dolardı, 235 dolara düştü. Açık konuşayım, eğer Bulgarlar ve Yunanlar olmasa Edirne’de herkes aç kalır" diyor.

"ESKİDEN 1 ALIYORLARSA ŞİMDİ 3 ALIYORLAR"
Bir başka tezgâh sahibi Banu Akçay da, sabahın çok erken saatlerinde satış yapmalarını isteyenler olduğunu belirterek, "Bizimkilere de uygun bu fiyatlar, ama tabii Bulgarlara bedava. Eskiden bir alıyorlarsa şimdi üç alıyorlar" ifadelerini kullandı.

Bulgar vatandaşı Hüseyin Haliloğlu da pazarda alışveriş için 3 bin TL harcadığını söyledi. Bir başka Bulgar vatandaşı ise, “Aklınıza ne gelirse her şeyi buradan alıyoruz. Tüm ihtiyaçlarımızı buradan karşılıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum