Edirne Valiliği'nden 'kaçak göç' talimatı: "2.5 metre beton duvar örün, jiletli tel çekin!"

Edirne Valiliği, Türkiye'ye kaçak yollarla girerek TIR kasasında yurtdışına kaçmaya çalışanlar hakkında dinlenme tesislerine yazı gönderdi. Valilik, "1 Ocak'a kadar tesislerin etrafını 2.5 metrelik beton duvar ve jiletli telle kapatın” talimatı verdi.

Edirne Valiliği'nden 'kaçak göç' talimatı: "2.5 metre beton duvar örün, jiletli tel çekin!"
02 Ekim 2021 - 10:23
Edirne Valiliği, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine, “Kaçak giren şahıslar TIR’ların brandalarını kesip içine saklanarak yurtdışına kaçıyor. Bu da TIR akışını yavaşlatıyor, ihracatımız zora giriyor. Tesislerin etrafını 2.5 metrelik beton duvar ve jiletli telle kapatın” talimatı verdi. 

Hürriyet'te yer alan haberine göre, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal imzasıyla 24 Eylül’de, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine bir yazı gönderildi. Gönderilen yazıda, Kapıkule’nin önemine dikkat çekilerek özet olarak şöyle denildi: 

“Yurtdışına çıkmak isteyen yabancı uyruklu kaçaklar, TIR’ların hizmet aldığı tesislere geliyor. Bu kişiler, brandalarını keserek TIR’ların içine giriyor. Bu nedenle ihracatımız ve TIR akışı büyük ölçüde yavaşlıyor. Bu durum büyük bir zarara da yol açıyor.” Yurtdışında, içerisinde kaçak yakalanan TIR’ların ceza alması ve ürünlerini zamanında teslim edememesi nedeniyle de ihracatın büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

"BETON DUVARLARIN ÜZERİNE JİLETLİ TEL ÇEKİN"
Yazının devamında, bahsedilen edilen sorunlara yönelik olarak tesislerede şu önlemlerin alınması istendi:

“Her tesis kendi alanının çevresini beton ve/veya tel duvarlarla çevrelesin. Bu beton ve/veya tel duvarların üzerlerinde helezon Jiletli Tel olmalı. Bu duvarların toplam yüksekliğinin ise yerden en az 2.5 metre, kaçakların giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum