Dünyada bir ilk: 3. doz aşıyı zorunlu hale getiren ilk ülke İsrail oldu!

Koronavirüs aşılama hızında ciddi bir başarı sağlayan İsrail, 3. dozu zorunlu kılan ilk ülke oldu. Ülkedeki yeni karara göre 3. doz aşıyı yapmayanlar, kapalı alanlara alınmayacak.

Dünyada bir ilk: 3. doz aşıyı zorunlu hale getiren ilk ülke İsrail oldu!
05 Ekim 2021 - 10:00
Dünya genelinde koronavirüse karşı aşılama hızla devam ederken İsrail, dünyada bir ilke imza attı. İsrail, 3. dozu zorunlu hale getirdi. Üçüncü doz aşıyı yapmayanlar kapalı alanlara alınmayacak.

Hatırlatma aşısı olarak da bilinen üçüncü dozu yapmayanların hayatı kısıtlanacak. Hükümetin aktardığı bilgilere göre hatırlatma dozunu yapmayanların aşı pasaportları geçerliliğini yitirecek.

3. DOZ OLMAYANA KISITLAMA 
NTV'de yer alan habere göre, aşı pasaportu olmayan insanlar kapalı toplu alanlara giremeyecek. Aktarılan bilgilere göre barlar, eğlence mekanları, alışveriş merkezleri gibi yerler de bu yasak kapsamına alındı. Basına yansıyan verilere göre önümüzdeki günlerde 2 milyona yakın insanın aşı pasaportu geçerliliğini yitirecek.

İsrail'in aşı için geliştirdiği yeşil ışık sistemi halihazırda 2 doz aşıyı zorunlu tutuyordu. Bu haliyle eleştirilere neden olsa sisteme üçüncü doz zorululuğu da gelmiş oldu.

Our World in Data sitesindeki verilere göre Pfizer Biontech aşısını kullanan İsrail'de şimdiye kadar 15 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Nüfusu 9 milyonun üzerinde olan ülkede yaklaşık 6 milyon insana 2. doz aşı yapıldı. İsrail'de şimdiye kadar 1.3 milyona yakın Covid-19 vakası tespit edilirken 7 bin 821 kişi öldü.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum