DSÖ'den 'Salgın 2022'de de etkili olacak' açıklaması

Koronavirüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. DSÖ'nün üst düzey yetkililerinden Dr. Bruce Aylward, salgının 2022 yılında da etkili olacağını öne sürdü.

DSÖ'den 'Salgın 2022'de de etkili olacak' açıklaması
21 Ekim 2021 - 11:16

Koroanvirüs salgını dünya genelinde etkisini sürdürürken, bir yandan ortaya çıkan yeni varyantlar, diğer yandan aşılama programlarında sıkıntı yaşayan ülkeler salgının gidişatını belirsizleştirmeye devam ediyor.

2022'DE DE ETKİLİ OLACAK
Sözcü'de yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), iki yıla yaklaşan salgınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. DSÖ üst düzey yetkililerinden Dr. Bruce Aylward, salgının kısa süre içinde bitmeyeceğini söyledi. Aylward, pek çok ülkede oluşan havanın aksine salgının 2022 yılında da etkili olacağını öne sürdü.

GEREKÇE: AŞI
Bu durumun gerekçesinin aşıya erişimdeki adaletsizlik olduğunu belirten Dr. Aylward, diğer kıtalarda yüzde 40 olan nüfusun aşılanma oranının Afrika’da yalnızca yüzde 5 olduğunu aktardı.

Varlıklı ülkelerin aşı stoğu yapmak yerine yerlerini gelir durumu düşük ülkelere bırakması gerektiğini söyleyen Dr. Aylward, bu şekilde üreticilerin de önceliği söz konusu bölgelere verebileceğini savundu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum