DSÖ'den koronavirüs raporu: İnsanlara yarasadan değil, başka hayvandan bulaşmış!

Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin ile koronavirüsün kökeni konusunda yaptığı ortak araştırmanın sonucuna göre, “Yarasalarda tespit edilen virüs ile Covid-19 arasındaki kayıp bir halka olduğu, bunun da başka bir hayvan olma ihtimalinin çok muhtemel olduğu” bildirildi. Ayrıca virüsün laboratuvardan sızması ise “son derece düşük bir ihtimal” olarak değerlendirildi.

DSÖ'den koronavirüs raporu: İnsanlara yarasadan değil, başka hayvandan bulaşmış!
29 Mart 2021 - 12:01 - Güncelleme: 29 Mart 2021 - 12:17
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Çin'in koronavirüsün kökeni konusunda ortak gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçları ile ilgili rapor belli oldu. Buna göre, koronavirüsün ortaya çıkışında en muhtemelen senaryonun virüsün "yarasalardan başka bir hayvan aracılığıyla insanlara taşınması" olduğunu açıkladı. 

Raparda, “Yarasalarda tespit edilen virüs ile Covid-19 arasındaki kayıp bir halka olduğu, bunun da bir hayvan olma ihtimalinin çok muhtemel olduğu” bildirildi.  Ayrıca virüsün laboratuvardan sızma olasılığının "oldukça düşük bir ihtimal" oduğu belirtildi.

Associated Press’in haberine, araştırmanın bulguları genel olarak beklendiği gibi çıktı ve birçok soruyu yanıtsız bıraktı. Rapora göre, araştırma takımı virüsün laboratuvardan sızma iddiası dışındaki tüm konularda daha fazla araştırma yapılmasını teklif etti.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl Çin’de corona virüsü salgınının kökenini bulmak için temaslarda bulunmuş ve salgının başladığı Wuhan’daki canlı hayvan pazarı başta olmak üzere birçok bölgede inceleme yapmıştı.

İncelemelerin ardından olası senaryoları yeniden değerlendiren yetkililer corona virüsü salgınının çıkış noktası ile ilgili net bir veriye ulaşamadıklarını açıklamıştı. Öyle ki yetkililer, Çin’in verileri gizlediğini iddia etmiş ve Pekin yönetiminin corona virüsü ile ilgili izleri sildiğini öne sürmüştü.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum