Dövizle en çok işlem yapan iller belli oldu

Türk Lirası'ndaki erimeyle birlikte yabancı para birimleri değer kazandı. Yaşanan büyük artışın ardından yatırımcıların döviz hareketleri incelendi. Buna göre dövizle en çok işlem yapan iller belli oldu.

Dövizle en çok işlem yapan iller belli oldu
24 Kasım 2021 - 16:46
Türk Lirası, 23 Kasım'da yaklaşık yüzde 20 erimeyle tarihi rekora imza attı. Dolar kuru ise Ağustos 2018'den bu yana en hızlı yükselişini dün gerçekleştirdi. Dünkü sert dalgalanmanın ardından Türkiye'deki döviz yatırımcılarının yaptığı işlemler de ortaya çıktı. Buna göre en çok döviz alan ve satan iller belli oldu. İşte detaylar...

Dünya'dan Barış Erkaya'nın haberine göre, iller bazında bakıldığında ise oransal olarak en yüksek Döviz Tevdiat Hesabı (DTH) artışı sırasıyla Aksaray, Kırşehir, Bingöl, Hatay, Osmaniye, Antalya, Rize, Yalova, Kahramanmaraş ve Kocaeli’de gerçekleşti. Aynı dönemde en çok döviz bozduran şehirler olarak Elazığ, Hakkari, Batman, Çankırı, Kırıkkale, Ardahan, Giresun, Erzincan, Kars ve Diyarbakır oldu.

Yani dövizde 8 TL’den 13.35 TL’ye yükselişten hemen önce ülkenin ağırlıkla Orta Anadolu bölgeleri ile kıyılara yakın bölgelerinde dövize hücum gerçekleşirken, doğu ve güneydoğu bölgelerinde DTH çözülmeleri gerçekleşti.

KİŞİ BAŞI 7 BİN TL'Yİ GEÇİYOR
Kişi başına düşen tasarruf amaçlı döviz hesaplarında en yüksek şehirler ise sırasıyla İstanbul, Ankara, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Gaziantep, Antalya, Bursa, İzmir ve Denizli. Bu şehirlerde ortalama kişi başına düşen döviz tevdiat hesaplarının TL karşılığı 7 bin TL’yi geçiyor. Ortalama 8,5 TL’lik kur üzerinden hesaplandığında bu rakam kişi başına 824 dolara denk geliyor.

Kişi başına döviz tevdiat hesaplarının en düşük olduğu şehirler ise Ardahan, Muş, Bitlis, Ağrı, Gümüşhane, Van, Bayburt, Siirt, Kars gibi şehirler yer alıyor. Bu şehirlerde kişi başına düşen DTH’ların TL karşılığı 350 TL’nin altında. Bu da yine 8,5 TL’lik kur üzerinden hesaplandığında kişi başına 41 dolara denk düşüyor.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞİ YAKALAYAN 3 ŞEHİR
Altının gram fiyatında düşüşün gerçekleştiği aynı dönemde altın mevduatlarında ise 81 ilin 78’inde çözülme yaşandığı görülüyor.

Buna karşılık altın mevduatlarını artırarak eylül ayından sonra altının gram fiyatındaki yüzde 35’lik yükselişten daha çok yararlanmayı başarabilen sadece üç şehir bulunuyor: Aksaray, Rize, Trabzon. Yine bu dönemde altın mevduatlarında yaşanan çözülmede öne çıkan şehirler doğu ve güneydoğu illeri. Şırnak, Tunceli, Hakkari, Ağrı, Van, Şanlıurfa başı çekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum