Dolar ve euro kurunda son durum! Dövizdeki dalgalı seyir sürüyor!

Erdoğan'ın 'birikime kurdaki yükselişe endeksli getiri' açıklamasıyla birlikte döviz kurlarındaki sert düşüş devam ediyor. 18,50 TL seviyelerinden 11.12 TL'ye düşen dolar kuru yeniden 14 TL'yi aştı.

Dolar ve euro kurunda son durum! Dövizdeki dalgalı seyir sürüyor!
21 Aralık 2021 - 09:12 - Güncelleme: 21 Aralık 2021 - 11:09

Dolar ve Euro kurlarındaki çözülme hız kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından dövizdeki dalgalanma sürüyor. Dün 18,40 ile tarihi zirvesini gören Dolar/TL kuru bu sabah 11.12 TL seviyelerine düşmesinin ardından 14 TL'yi aştı.

Dolar, 14.44 TL'ye yükseldi.

Euro ise 15.60 TL seviyelerinden işlem görmeye devam etti.


ERDOĞAN’DAN YENİ ÖNLEMLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarruflarını değerlendirenlerin kurdaki yükselişten etkilenmemeleri için yeni bir sistem uygulanacağına dün kabine toplantısı sonrası açıkladı.

Erdoğan dün akşam kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç, şöyle işleyecektir; İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksek ise bu getiriyi elde eder” dedi.

Erdoğan, “kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca Türk Lirası varlıklarını yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız” dedi.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu 3 işlemci de dün akşam saatlerinde 1-1.5 milyar dolar döviz mevduatının TL’ye geçtiğini hesapladı.

"FİİLEN FAİZ ARTIŞI' YAPILDI"
Bu adımı sosyal medya üzerinden değerlendiren Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Refet Gürkaynak, “Yapılan fiilen fiziki bir faiz artışı ama bunu enterasan bir şekilde yapıp nihayetinde o faizi ödemek zorunda kalınmayabileceği bir yapı var. Tehlikeli sonuçları olabilir” dedi.

Gürkaynak, “Enflasyon ve döviz yükselecek ben bundan fayda sağlayacağım diyen insanlara aradaki fark size ödenecek dendi. Kurun iki misline çıkmasını bekliyorsanız ki geçtiğimiz dönemde çıktı… Eğer bunun yeniden olmasını bekliyorsanız o zaman TL mevduatın getirisi de sizin için yüzde 100. ‘Faiz artışı yapıldı’ dediğim bu.” dedi.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 hafta önce
    Bu Bir Başarı Değil Bu Millete Özür Borçlusun!!! Olmaz olamaz olabilemez böyle bir şey. Bu bir başarı değil Hükümetin bir ayıbıdır. Cumhurbaşkanı çıkıp bu Halk’dan özür dilemelidir. Sabah Ali dayım aradı. Kenerda biraz biriktirdiğim Kefen param vardı emekli maaşımdan biriktirmiştim bende dolar euro alayım diye heveslendim, ve dün sabah Döviz bürosuna gittim 20 Bin TL karşılığında paramın hepsini Euro aldım. Akşam cumhurbaşkanı açıklama yaptı biraz sonra döviz düşmeye başladı döviz büroları açık değilki koşayım az zararla dövizimi bozdurayım. Sabah kalktım bir baktım anam döviz nereye inmiş gelmiş. Yengen sabah kahvaltı ziniyi başıma geçirdi iyi halt işledin dedi. Yazık yazık bu emekli işçi vatandaşıyla kumar oynayan biri devlet lideri olamaz dedi iyi günler yeğenim dedi telefonu suratıma kapattı malum psikolojisi alt üst olmuş.