Dokuz Eylül Üniversitesi'nden yabancı uyruklu kontenjanı hakkında açıklama: "Tercih değil zorunluluk"

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ), 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için açtığı 21 bin 260 kişilik öğrenci kontenjanının 10 bin 115’ini yabancı öğrencilere ayırmasına tepki gelmişti. Gelen tepkiler üzerine DEÜ, yazılı açıklama yaparak yarı kontenjanını yabancı öğrencilere açmanın tercih değil zorunluluk olduğunu belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden yabancı uyruklu kontenjanı hakkında açıklama: "Tercih değil zorunluluk"
10 Ağustos 2021 - 11:25 - Güncelleme: 10 Ağustos 2021 - 11:40
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde 2021-2022 öğretim yılı için yabancı öğrenci kabulü kontenjanını 10 bin 115 olarak açıklamıştı. Toplamda 21 bin 260 öğrencinin kabul edileceği üniversiteye yabancı uyrukluların bölümlerine göre 2 bin 800 TL ile 54 bin TL arasında ücretlerle kaydedileceğini duyurmuştu. Başta öğrenciler olmak üzere birçok kesim tarafından bu karara tepki gösterildi. 

Karara karşı çıkanlar arasında CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Tacettin Bayır, Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi vermesinin ardından DEÜ’den açıklama geldi.

"TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK"
Açıklamada "Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde pilot seçilen üniversitemiz, uluslararası öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalardan doğrudan sorumludur. Dolayısıyla burada, tercihimiz değil ulusal yükseköğretim politikalarına uyma zorunluluğumuz bulunmaktadır" denildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle; 
"Yükseköğretim Kurumları Sınavı-2021’in tercih döneminde; üniversitemizin yabancı uyruklu öğrenciler için ayırdığı kontenjan, birkaç husus dikkate alınarak belirlenmiştir. Öncelikle, bağlı olduğumuz Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Uluslararasılaşma Strateji Belgesi’nde pilot seçilen üniversitemiz, uluslararası öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalardan doğrudan sorumludur. Dolayısıyla burada, tercihimiz değil ulusal yükseköğretim politikalarına uyma zorunluluğumuz bulunmaktadır. Açılan kontenjan YÖK’ten onay alındıktan sonra kamuoyuna duyurulmuştur.

Ayrıca üniversitemiz, mensup ve mezunları ile büyük bir ailedir. Bizler de ihtiyaç duydukları alanlarda onlara her türlü imkânı sunar; özellikle öğrencilerimiz konusunda hiçbir kısıtlamada bulunmayız. Kurumumuz güçlüdür, muktedirdir. "Gelir öğrenciler için kullanılacak"

Yabancı uyruklu öğrencilerden veya sosyal tesislerden elde edilecek gelirin tamamı, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 46. maddesi, ‘i’ bendinde açıklandığı üzere öğrencilerin beslenme, barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal hizmet giderleri gibi alanlarda kullanılır. Sayıştay denetimine tabi bu konuda, ilgili mevzuat sarihtir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenci adaylarımıza bu yıl tahsis edilen kontenjan ise geçen yıla göre artırılmıştır. Bunun yabancı uyruklu öğrenciye ayrılan kontenjanla yakından uzaktan alakası bulunmamaktadır. Yabancı uyruklu öğrenci alım sürecindeki sınav da akademisyenler tarafından hazırlanmakta ve titizlikle düzenlenmektedir.

Üniversitemize, başarılı olan ve kriterleri uyan yabancı uyruklu öğrenciler kayıt yaptırmaktadır. Geçen akademik yıl üniversitemizde 2200 uluslararası öğrenci kontenjanı ayrılmış; sadece 700 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırmıştır.”


REKTÖR, ESKİ AKP GENEL BAŞKANVEKİLİ
Dokuz Eylül Üniversitesinin rektörü Nükhet Hotar, verilen bu karar ile dikkatleri üzerine çekerken yabancı öğrenci kontenjanını 3 yılda 41 kat arttığı tespit edildi. Ayrıca Hotar, eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve eski AKP Milletvekiliydi.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Şule
  2 ay önce
  Eğitim dili Türkçe diye biliyorum, hangi ülkeden Türkçe bilen öğrenci bekleniyor acaba? Bizim çocuklarımız da yabancı gibi oldular ülkemizde, diyorum ki acaba yabancı kontenjanindan kayıt yaptırsalar ilgi duydukları bölümlere nasıl olur, parasıyla değil mi?
 • pinar
  2 ay önce
  nasil oluyor nasil kayit yaptirabiliriz yabanci ogrenci vallahi ben sterim cocuklar mahvoldu ders calismadan ama yinede hedeflerine ulasamadilar istemedigi bir bolume gitmek zorunda kalacak.bu yurtdisindan kayit yaptiripmi gelecek bilginiz varsa bize yol gosterirmisiniz
 • pinar
  2 ay önce
  nasil oluyor nasil kayit yaptirabiliriz yabanci ogrenci vallahi ben sterim cocuklar mahvoldu ders calismadan ama yinede hedeflerine ulasamadilar istemedigi bir bolume gitmek zorunda kalacak.bu yurtdisindan kayit yaptiripmi gelecek bilginiz varsa bize yol gosterirmisiniz
 • Gulden
  2 ay önce
  Üniversite hayalleri için yılmadan çalışan ve sınavlarda derece yapan, Milli Savunma (MSÜ)Sınavında derece yapan çocuğum ,YKS de beklenmedik zor ve farklı sorularla karşılaşıp bocalayan süre sıkıntısı yaşayarak nice başarılı öğrenciler gibi hedefine ulaşamayanlardan, Tıp için nerde nasıl okutabilirim diye kara kara düşünmekten mahvolan bir veliyim ve 100 bin 90 bin civarı olan vakıf tıp bölümlerine 54 bin gibi bir ücretle okuyacak yabancı öğrenciler, fakat 2 3 soru yapamadı diye devlet üniversitesi tıp bölümünü kaçıran çocuklarımız içinde uygun ucretlerle okuma şansı tanınsa,hedef genclikse Türk gencligiyse onların da hayalleri yıkılmamalı.....pandemi döneminde son dört yılın zor soruları sorulmamalıydı.