Doktorları "Her an ölebilir" demişti! Navalny açlık grevini sonlandırdı

Mart ayının sonundan bu yana gerekli tıbbi desteği alamadığı gerekçesiyle açlık grevine başlayan Rus muhalif lider Aleksey Navalny, açlık grevini sonlandırdığını açıkladı.

Doktorları "Her an ölebilir" demişti! Navalny açlık grevini sonlandırdı
23 Nisan 2021 - 15:41

Putin muhalifi Navalny, bulunduğu hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesini gerekçe göstererek açlık grevine başladığını 31 Mart'ta duyurmuştu. Durumu ölümcül hal alan Navalny'nin kendi doktorları açlık grevine son vermesini talep etti. Çağrıların ardından Navalny grevi sonlandırdı.

44 yaşındaki lider, “Doktor çağırma ve ilaç alma hakkım var. Fakat ne onu ne de diğer imkanı bana tanıyorlar. Sırtımdaki ağrı ayağıma indi. Peki ne yapmalı? Yasalara uyulması için açlık grevi ilan ettim. Bana doktor göndersinler. Aç yatıyorum, ancak hala iki bacağım var” açıklamasını yapmıştı.

17 OCAK'TA TUTUKLANMIŞTI
Geçtiğimiz aylarda Navalny Rusya'da komaya girdikten sonra Berlin'de tedaviye alınmış ve Sovyet tarzı sinir gazı Novichok ile zehirlendiği açıklanmıştı.

Daha sonra Rusya'ya dönen 44 yaşındaki Navalny, Moskova havalimanına varışında 17 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Navalny,’nin Vladimir bölgesindeki Pokrov'daki 2 numaralı ceza kolonisinde hapis yatıyor. Navalny, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'i kendisinin cinayet emrini vermekle suçlarken, Kremlin suçlamaları reddediyor.

Navalny'nin tutuklanma tehdidine rağmen Moskova'ya dönüşü ve tutuklanmasına karşı yapılan ikinci protestolar, her geçen gün kalabalıklaşarak devam ediyor.

Rusya'da tutuklu muhalif siyasetçi Aleksey Navalny'nin serbest bırakılması talebiyle devam eden protestolarda 5 binden fazla kişi gözaltına alındı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum