Doğu Türkistan davasının sembol ismi Hızırbek Gayretullah hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'ın bağımsızlık mücadelesinin sembol isimlerinden olan sürgündeki hükümetin Cumhurbaşkanı vekili Hızırbek Gayretullah hayatını kaybetti.

Doğu Türkistan davasının sembol ismi Hızırbek Gayretullah hayatını kaybetti
06 Nisan 2022 - 14:52 - Güncelleme: 06 Nisan 2022 - 15:00


Doğu Türkistan davasının önemli isimlerinden ve sürgün hükümetinin Cumhurbaşkanı vekili olan Hızırbek Gayretullah, 82 yaşında İstanbul'da vefat etti.

Hızırbek Gayretullah’ın cenazesi öğle namazını müteakip yarın (Perşembe günü) Ataşehir, Örnek Mah. Türkistan Camisi’nden kalkacak. Prof. Dr. Kürşad Zorlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesinin sembol isimlerinden, değerli büyüğümüz Hızırbek Gayretullah’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bilge bir insan, gerçek bir Türk dünyası sevdalısıydı. Ömrünü bu davaya adadı…Mekanı cennet olsun!" ifadelerini kullandı.

HIZIRBEK GAYRETULLAH KİMDİR?
Hızırbek Gayretullah, 1940 yılında Doğu Türkistan’ın Manas ilçesinin Alankı yaylasında dünyaya geldi. Büyük dedesi Baytik, kuzeydoğu Kazakistan’ın (Zeysan, Sarıterek, Kendirlik, Kögeday ve havalisi) Çarlık Rusyası’nın Bolısı (Mutasarrıf) idi. Dedesi Muhammed Can, alim ve molla idi. Babası Kaynaş, Manas Emniyet Müdürü olup, 1949 yılının sonlarında Doğu Türkistan’ı Kızıl Çinlerin işgal etmesi üzerine Türkiye’ye göç etmiştir. Tahsil hayatını Türkiye’de gören Hızırbek, çeşitli gazetelerde yazarlık yapmış olup, yayınlanmış beş kitabı bulunmaktadır.

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu, Aydınlar Ocağı İstişare ve Bilim Kurulu ve Kazakistan Yazarlar Birliği üyesidir. Türk Göçmen Mülteci Dernekleri Federasyonu Doğu Türkistan Temsilcisi, Federasyonun yayın organı Türk Yurdu Dergisi teknik sekreteri, Türkistan Doğu Türk İlleri Derneğinin Yönetim Kurulu üyesidir. 

Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile Türk Cumhuriyetlerindeki ticari ve kültürel faaliyetleri yakından takip etmiş, iş adamlarımızın bu bölgelerde ticari bağlantılar kurmalarına ön ayak olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum