Diyanet Vakfı, kirasını ödeyemeyen esnafı icraya verdi, konu Meclis'e taşındı!

CHP Milletvekili Levent Gök, Diyanet Vakfının kirasını ödeyemeyen esnafları icraya vermesini Meclis gündemine taşıdı. Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Diyanet Vakfı, kirasını ödeyemeyen esnafı icraya verdi, konu Meclis'e taşındı!
25 Nisan 2021 - 12:22

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sürekli kapanan küçük esnaf zor durumda. Bingöl'de Hacı Hıdır Camii Pasajında Diyanet Vakfı’na ait olan dükkânlarda kiracı olan esnaf, aylardır kepenk açamadığı için kiralarını ödeyemediklerinden dolayı icralık olduklarını söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Diyanet Vakfının kirasını ödeyemeyen esnafı icraya vermesini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergeyle TBMM gündemine taşıdı.

Gök, önergesinde Covid-19 salgınının getirdiği koşullar ve alınan önlemler sebebiyle aylarca kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın zor günler geçirmeye devam ettiğini, işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf sayısının gün geçtikçe arttığını vurguladı.

Esnafın belini büken giderlerin başında kira maliyetlerinin geldiğini vurgulayan Gök, salgın süresince verilen kısıtlı kira yardımlarının yetersiz kaldığının altını çizdi.

Salgın koşullarıyla ağırlaşan ekonomik krizde Diyanet Vakfı’nın kiracısı olan esnafın da kiralarını ödeyemez hale geldiğini belirten Gök, "Diyanet Vakfı kriz içerisinde bulunan kiracılarını icraya vermiştir. Konuya ilişkin CİMER’e başvuru yaparak mağduriyetlerini ifade eden esnafa doğrudan Vakfa müracaat etmeleri yönünde bir cevap verilmiş, Diyanet Vakfı kiracılarının başvuru ve taleplerine karşı duyarsız kalmıştır" dedi.

"Manevi değerler temelinde kurulmuş, vergi muafiyeti bulunan ve izin almadan yardım toplayan sayılı kuruluşlardan birisi olan Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu zorlu süreçte kiracılarına karşı tutunduğu tutum Vakfın temsil ettiği değerlerin tamamıyla çelişmektedir" diyen Gök, şu sorulara yanıt istedi:

  • Kiralarını ödeyemedikleri için Türkiye Diyanet Vakfı tarafından icraya verilen esnaflarımızın sayılarını illerimize göre açıklar mısınız?
  • 2020 ve 2021 yıllarında kiralarını ödeyememiş veya eksik ödeme yapmış, Türkiye Diyanet Vakfı’nın kiracısı olan esnaflarımızın sayılarını illerimize göre açıklar mısınız?
  • Türkiye Diyanet Vakfı’nın kiracısı konumunda bulunan esnaflarımızın sayısını illerimize göre açıklar mısınız?
  • Türkiye Diyanet Vakfı tarafından icraya verilen esnaflarımıza Covid-19 salgını süresince verilen kira desteklerini aylık temelde açıklar mısınız?
  • Pandemi süresince kira ödemelerini yapamadığı için icraya verilen esnaflarımızın borçlarının ödenmesi, ertelenmesi veya yapılandırılması amacıyla herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum