Diyanet'ten fetva: Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz mi?

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, "Fetvalar" kitabında “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir? sorusuna yanıt verdi. Diyanet, zorunlu haller dışında caiz olmadığını söyledi.

Diyanet'ten fetva: Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz mi?
28 Şubat 2022 - 10:31


Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam dininde saç ektirmek ve peruk kullanmaya dair bir fetva yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir? sorusuna, “zorunlu hâller dışında caiz değildir.” yanıtını verdi.
 
Diyanet'in saç ekimine dair fetvası şöyle: 
"Hz. Peygamber’in (s.a.s.) saç eklemeyi ve ekletmeyi yasakladığı yönündeki rivayetler sahih kaynaklarımızda yer almaktadır (Buhârî, Libâs, 83; Müslim, Libâs, 33). Konuyla ilgili hadisleri değerlendiren İslam âlimleri, bir kimsenin, saçına başkasının saçını eklemesini veya başkasının saçından imal edilen peruğu takmasını caiz görmemişlerdir. Çünkü bu gibi işlemlerde saygın olan insanın bir parçası kullanılmaktadır ki; bu, zorunlu hâller dışında caiz değildir. Ancak insan saçı dışında ipek, iplik, yün ve benzeri maddelerden yapılmış peruğun takılmasını, fakihlerin çoğunluğu caiz görmektedir (Kâsânî, Bedâi’, V, 125 v.d.; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 107; İbn Nüceym, el-Bahr, VI, 133).

Günümüzde cerrahi bir operasyon olarak yapılan saç ekimi uygulaması ise kişinin kendi saçının alınıp saç kaybına uğrayan bölgeye nakledilmesi şeklinde olduğundan söz konusu yasak kapsamında değildir."


BOTOKS FETVASI
Son yıllarda giderek hız kazanan botoksun da mecbur kalmadıkça caiz olmadığını vurgulayan Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konudaki görüşü de şöyle:

“Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için, yapılan ‘botoks' da genel amacı itibarı ile estetik müdahale niteliğindedir. Bu sebeple, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça uygulanması caiz değildir.”


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum