Diyanet-Sen'in çocuk dergisinde skandal görüntüler: "İdam, kafa kesme, pranga..."

Diyanet-Sen, "Diyanet-Sen Çocuk" ismiyle çocuk dergisi çıkarmaya başladı. Derginin ilk sayısında ise skandal görüntüler yer aldı. Dergide, çocukların psikolojisini etkileyebilecek idam, kafa kesme, pranga ve savaş görsellerine yer verildi. Skandal görseller tepki çekti.

Diyanet-Sen'in çocuk dergisinde skandal görüntüler: "İdam, kafa kesme, pranga..."
13 Haziran 2021 - 09:46 - Güncelleme: 13 Haziran 2021 - 10:23
Diyanet-Sen, çocuk dergisi çıkardı. Ancak dergide yer alan skandal görüntüler adete 18 yaş ve üzerine hitap eden cinsten. "Diyanet-Sen Çocuk" isimli dergide, idam, kafa kesme, pranga ve savaş görsellerine yer verildi.

Diyanet-Sen'in ilk sayısını yayınladığı ve çocuklara hitap etmesi gereken dergide; dar ağacı, kılıçla kafa kesme görsellerine yer verdiği görüldü.

Bir başka görselde ise ayağında prangalanmış çocuk görüntülerine yer verildi. On binlerce çocuğun erişmesi planlanan dergide; idam, kafa kesme, dar ağcı, pranga ve savaş gibi görsellerin kullanılması tepkilere neden oldu.

Dergide yer alan skandal görseller şu şekilde;

Derginin tanıtım açıklamasında ise "Çocuklar ve gençler bir milletin, bir toplumun geleceği, yarınlarıdır. Geçmişini bilmeyen, yarınlarını inşa edemez. Bu sebeple yeni dergimizde çocuklarımız ve gençlerimize hitap ederken geçmişimizi de öğrenmelerini istedik" ifadeleri kullanıldı.

Aykiri.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Çocuklardan ne istiyorsunuz?" diye sordu.

Çolak, "Diyanet'in sendikası Diyanet-Sen çocuklar için ücretsiz dergi çıkarmış. On binlerce çocuğa dağıtılacak. İçindeki görseller ise dehşete düşürüyor: Kafa kesme, idam, ayağından prangalanmış çocuk... Zihniyetiniz hastalanmış; tamam ama çocuklardan ne istiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Necmettin Begiter
  1 ay önce
  1. Ne sendikaya, ne dergiye link vermişsiniz? 2. Derginin içeriğini eleştirecekseniz, hitap ettiği yaş aralığını da belirtmelisiniz. Bahsettiğiniz görseller 5 yaş için erken olabilir ama ortaokul ya da lise çağına hitap eden bir dergide olması olasıdır. 3. Kafa kesme, idam, ayağından prangalanmış çocuk; bunlar geçmişimizde gerçekten var olan şeyler. Geçmişimizi öğretmek istiyorsanız, bunlara da yer vermeniz gayet doğaldır. Geçmişi bırakın, bugün bile yaşanabilen şeyler. 4. Çocukların akıl sağlığını korumakla çocukları herşeyden korumak arasında fark vardır. Çocuk belli bir yaştan sonra ölümü de bilmelidir, idamın varlığını da öğrenmelidir; hırsın ve vahşetin sebep ve sonuçlarından da haberdar olmalıdır. Demem o ki, sırf dergide vahşet görüntüleri var diye dergiyi eleştirmeniz haksızlık; ve dahası, olaya yanlı yaklaştığınızı düşündürtüyor. Çocukların çok sevdiği "Uğur Böceği ile Kara Kedi" çizgi filmini bir seyredin, 4 yaşındaki çocukların *her gün* maruz kaldığı kişilik bozukluklarını bir görün.
 • Ayhan Kutlu
  1 ay önce
  Bu eleştiriye nasıl cevap vermek gerekir bilmiyorum ki. Kimleri örnek alıyorsunuz. yunanlıları mı, ermenileri mi, kindar nesil yetiştirip ne yapacaz. Elimize pala alıp gavura cenge mi gidecez. Diyanetin işi işidi mi savunmaktır yoksa insanlara dini ve güzel islam ahlakını mı öğretmektir.
 • hasan
  1 ay önce
  iki yanlış bir doğru etmediğini sağır sultan bile biliyor.. yanlışı yanlışla savunmak da kimin refleksi olduğunu da.. kuşa baktırabilmek kurnazların yeteneğidir.. ezcümle; yeter insanlığa, en zayıf alanı çocuklarına saldırılarınız..