Diyanet, gelin ve damadın düğün fotoğrafı çektirmesini hedef aldı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Yardımcısı Burhan İşliyen, düğün fotoğrafı çekilmesini hedef aldı. İşliyen, “Gelin ve damadın ağaç altında uzanıp fotoğraf çektirmesi tesettüre uygun değilse, teşhirciliktir. Günahına şahitlik edenleri çoğaltıyor” dedi.

Diyanet, gelin ve damadın düğün fotoğrafı çektirmesini hedef aldı!
30 Ekim 2021 - 10:04
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın ardından yardımcısı Burhan İşliyen, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, gelin ve damadın parklarda fotoğraf çektirmesini hedef aldı.

"GÜNAHA GİRİYOR"
Sözcü'nün haberine göre Twitter hesabından paylaşımda bulunan İşliyen, “Parklarda, bahçelerde elinde fotoğraf makinesi olan bir kişi, gelinlik giymiş bir hanım kız, yanında damat. Ağacın altında uzanıp resim çektiriyor. Gencecik kızımızı, hele bir de tesettüre uygun değilse, teşhir etmek… Bu eziyetin sebebi nedir Allah aşkına? Nereden çıktı bu adet. Niye birbirimize eziyet ediyoruz ki?” dedi.

İşliyen şu ifadeleri kullandı:
"Kimin adetleri, kimin yaptıkları bizi bu kadar etki altına alıyor da onların yaptıklarını yapmak için bir yarış içerisine giriyoruz. Çocuğumuzu, kızımızı gencecik, hele bir de tesettüre uygun değilse kıyafeti Allah'ın emretmiş olduğu örtünme emrine uygun değilse gencecik kızlarımızı teşhir etmek… Sokaklarda, parklarda, bahçelerde birkaç fotoğrafçı, elinde bir tane ışık tutan, bir tane ayna tutan, bir tane fotoğraf çeken falan. Bu eziyetin sebebi nedir Allah aşkına? Bu nasıl adet? Sonra nereden çıktı bu adet. Niye birbirimize eziyet ederiz kolaylaştırmaktır esas olan.

Ama bazen sosyal medyada biri paylaşıyor, 'Kızımın mutlu gününe birlikte katıldık' falan. Bakıyorsun çocuğu Allah'ın emrettiği tesettürden uzak. Hem o günahı işlemiş hem de bunu teşhir etmek, yaymak suretiyle günahına şahitlik edenleri çoğaltıyor. Başka bir günaha aracılık ediyor, sebep oluyor. Bu nasıl bir hal, bu nasıl bir anlayış? Bütün işlerimizin ölçülere uygun olmak zorunluluğu olduğu gibi düğünlerimizin düğün hazırlıklarımızın vb. törenlerimizin de dini ölçülere imanımızın bizden beklediği ölçülere uygun olması gerekir."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum