Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye HDP tepkisi: Hukuk kurallarının uygulanmasından ibaret

Dışişleri Bakanlığı, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin ABD tarafından yapılan açıklamaya tepki gösterdi. Bakanlık, “Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz” mesajını verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye HDP tepkisi: Hukuk kurallarının uygulanmasından ibaret
18 Mart 2021 - 12:55

HDP’li Gergerlioğlu’nun dün vekilliğinin düşürülmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu karar Türk seçmenlerin iradesini hiçe sayacak, Türkiye’deki demokrasiyi yıpratacak ve milyonlarca vatandaşın temsil hakkını elinden alacaktır" denildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, bu ve benzeri açıklamalara tepki gösterdi.  Dışişleri kararın “Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu” olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu mesajlara yer verildi:

"HUKUK KURALLARININ UYGULANMASINDAN İBARET"
Bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu bir şekilde, söz konusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir.

"ANAYASA VE SİYASİ PARTİLER KANUNU ÇERÇEVESİNDE"
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde, beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır.

"İÇİŞLERİNE MÜDAHALE"
Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir. Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte, faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır. Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum