Devlet Bahçeli'den dikkat çeken NATO çıkışı: "Bunun sonu topyekun savaştır"

MHP lideri Devlet Bahçeli, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvurusu hakkında konuştu. Bahçeli, "Herkesi uyarıyorum, bunun sonu barış değil, topyekun savaştır" dedi.

Devlet Bahçeli'den dikkat çeken NATO çıkışı: "Bunun sonu topyekun savaştır"
17 Mayıs 2022 - 11:33


İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için başvuru yapması dünya gündeminde tartışılmaya devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Bahçeli "Rusya-Ukrayna savaşı bitmeden NATO'ya yeni üye katılımı dünyayı yeni bir ateşe sürükleyecektir. Avrupa'nın güvenlik haritasını güncellemekle kalmayacaktır. Herkesi uyarıyorum, bunun sonu barış değil, topyekun savaştır" dedi.

“HERKESİ UYARIYORUM; BUNUN SONU TOPYEKUN SAVAŞTIR”
Devlet Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde:

"İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olmasıyla ilgili sürecin tartışmaya açılması Ukrayna savaşının dozajında, şiddetinde azalmaya değil artışa, kronikleşmesine hatta küreselleşmesine yol açabilecektir.

Rusya’nın itirazlarından birisi NATO’nun doğuya genişleme stratejisidir. MHP, NATO’nun genişleme ve doğuya açılma stratejisini oldukça mahsurlu değerlendirmektedir. Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya alınması savaşın uzaması ve daha geniş coğrafyaya yayılması demektir. Finlandiya ve İsveç’in Türkiye düşmanlarına nasıl kucak açtığı bilinmektedir.

Kimse bize hikaye anlatmasın, Viking mantığı vandal mantığıdır. Yüce kitabımız Kur’an’ı yakanların bize laf yetiştirmeye ne yüzleri olacak ne de yürekleri yetecektir. İsveç ve Finlandiya’nın bekleme odasına alınması doğru karardır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO adaylığı zamansız ve yersizdir. MHP, üye olmalarına karşıdır. Türkiye’nin tavrı bellidir.

Rusya-Ukrayna savaşı bitmeden NATO’ya yeni üye katılımı dünyayı yeni bir ateşe sürükleyecektir. Avrupa’nın güvenlik haritasını güncellemekle kalmayacaktır. Herkesi uyarıyorum, bunun sonu barış değil, topyekun savaştır. Türkiye hak ve hukukun yanındadır."


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum