Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal: "Ev sahibim Afgan"

Sığınmacı konusu tartışılırken Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Uysal, ev sahibinin Afgan olduğunu söyledi.

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal: "Ev sahibim Afgan"
10 Mayıs 2022 - 17:27


Türkiye'de siyaset gündemini sığınmacılar konusu oluşturuyor. Liderlerden konuya ilişkin üst üste açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, ev sahibinin Afgan olduğunu söyledi.

Uysal, "Yoğun göç altındayız. Bunların arasında gerçekte kimler var bilinmez. Ama cadı avı gibi Suriyeli avı da yapmak olmaz. Küçük bir kıvılcım büyük bir sorun yaratabilir. Ev sahibim Afgan, üstelik İstanbul'da çok sayıda evi varmış" dedi.

"KONUT ÜZERİNDEN VATANDAŞLIK BİZİ İNCİTİYOR"
Suriye'nin demografik yapısına değinen Uysal şunları söyledi;

"Türkçe öğreteceksiniz. Bazen itiliyorlar, eleştiriliyorlar diye öfke duyuyorlar. Buna acil bir çözüm bulunmalı. Türkiye, Suriyelileri burada tutarak bir defa Suriye'nin demografik yapısını bozuyor. Kayıtdışı bir çalışma alanı oluştu. Konut üzerinden vatandaşlık satılması ise bizi incitiyor.

İşin özü tabii ki yanlış Suriye politikası. Türkiye, Moskova ve Tahran üzerinden değil, doğrudan Şam rejimi ile ilişki kuracak. Suriyelilerin geri dönmesi için iklim değişikliğine ihtiyaç var. İktidar değişmeli. Suriyeli kadar Afgan, Iraklı başka ülkelerden de kontrolsüz bir göç dalgasının altındayız. AK Parti mülteciler üzerinden Batı ile ilişkisini sınırladı. Batı, Türkiye'ye mülteci kampı diye bakıyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum