Demirören'den kredi açıklaması!

Ziraat Bankası'ndan aldığı kredileri geri ödemediği iddiasıyla ve Pandora Papers belgeleriyle gündeme gelen Demirören Holding açıklama yaptı. Demirören, aldığı kredilerin yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı yönünde haber yapan Reuters hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Demirören'den kredi açıklaması!
09 Ekim 2021 - 09:54

Doğan Medya'yı satın almak için Ziraat Bankası'ndan aldığı kredileri geri ödemediği iddiasıyla gündeme gelen ve vergi cennetlerindeki faaliyetleri Pandora Papers ile ortaya çıkan Demirören Holding, kredilere ilişkin açıklama yaptı.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"
Demirören Şirketler Grubu, bankalardan aldığı kredilerin yapılandırma tutarının faiz hariç 2 milyar dolara çıktığı yönünde haber yapan Reuters Haber Ajansı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Reuters’ı basın meslek ilkelerine uymaya davet edildiği açıklamada, söz konusu haberlerin sözde 'meçhul kaynaklara' dayandırılmasına dikkat çekildi. İddialarla ilgili yasal sürecin başlatıldığını duyuran Demirören Şirketler Grubu’nun açıklaması şöyle:

"Yetmiş yıldan bu yana tamamen yerli ve milli sermaye ile yurtiçinde ve yurtdışında iktisadi faaliyetlerini yürüten, ülke ekonomisinin gelişimine artı değer katan, binlerce kişiye istihdam sağlayan ve tüm faaliyetlerini yasalara sıkı sıkıya bağlı olarak yürütmekte olan Grubun, bu tarz çarpıtılmış ve kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik iftiralar karşısında verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığı bildirildi.

Faaliyetleri süresince diğer tüm piyasa aktörleri gibi Demirören Şirketler Grubu'nun da finans kuruluşları ile kredi ilişkileri içinde olmasının son derece normal olduğu vurgulanarak, bu süre boyunca söz konusu kredi ilişkilerinin sorunsuz bir şekilde sürdüğü ve sürdürüldüğü bildirildi.

Bankacılık Kanunu kapsamında müşteri sırrına giren birtakım hususların üstelik de meçhul kaynaklara dayandırılarak yanlış bir şekilde haberlere konu edilmesinin yasalara açıkça aykırılık teşkil ettiği de vurgulandı.

Bu tip mesnetsiz iddiaların ve yorumların halka açık şirketin ve bunların pay sahiplerinin kayba uğramasına sebep olduğu da hatırlatıldı.

Bu yolla halka açık şirketin değerinin düşürülmeye çalışıldığı bu tarz manipülasyon niteliğindeki haberlerin Sermaye Piyasası Kanunu’na da aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Bu tarz manipülatif Haberler ve kaynakları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek Basın Etik İlkeleri hatırlatıldı ve yasalara açıkça aykırı bir şekilde muhtelif tarihlerde yayınlanan haberlerle Grubun lekelenmeye çalışıldığı vurgulandı.

Reuters'a "Basın Etik ilkeleri uyarınca 'Konuya aşina kaynaklar' olarak belirttiğiniz kaynaklarınızın açıkça tarafımızla paylaşılmasını talep ediyoruz"

DEMİRÖREN PANDORA PAPERS'TA ÇIKTI
Demirören Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören'in eşi Hazan Revna Demirören ve kardeşi Holding Yönetim Kurulu üyesi Fikret Tayfun Demirören'in ismi Pandora Papers belgelerinde geçmişti. Kayıtlarda, Türkiye'de aldığı kredileri ödemeyen Demirören Ailesi'nin, vergi cenneti Britanya Virjin Adaları üzerinden Londra'da gayrimenkuller satın aldığı ve yatırımlarını vergi cennetlerinde değerlendirdikleri anlaşılmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum