Decathlon, mültecilerin geçişini engellemek için 'kano' satışlarını durdurdu!

Polonya-Belarus sınırında mülteci krizi sürerken, Avrupa'da ilginç bir gelişme yaşandı. Türkiye'de de birçok şubesi bulunan Fransız spor mağazası Decathlon, mültecilerin geçişini engellemek için "kano" satışını durdurdu.

Decathlon, mültecilerin geçişini engellemek için 'kano' satışlarını durdurdu!
17 Kasım 2021 - 11:35

Avrupa'daki mülteci krizleri sürüyor. Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci geriliminin ardından Fransa'dan çarpıcı bir hamle geldi. 

Fransa'dan, İngiltere'ye mülteci akışını engellemek için spor ürünleri satışı yapan mağaza zinciri Decathlon, 'kano' satmayı durdurduğunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada Calais, Grande-Synthe mağazalarında kano satılmayacağını duyuruldu.

Sözcü'nün AFP’den aktardığına göre açıklama yapan yetkililer, bazı mültecilerde Decathlon’dan satın alınan kano tespit edildikten sonra bu kararın alındığını duyurdu. Fakat şirket, internet üzerinden satış ve diğer mağazalarında kano ve can yeleği gibi güvenlik ürünlerinin satışına devam edileceğini de açıkladı.

Fransız La Voix Du Nord isimli gazeteye açıklama yapan şirket yetkilileri, “Son dönemde Birleşik Krallık’a kanoyla gitmek isteyen mültecilerin sayısının artması üzerine bu kararı aldık” dedi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre sadece geçen hafta perşembe günü 1185 insan ufak bot ve kano benzeri yapılarla Fransa’dan İngiltere’ye geçti. Geçen ay ise 850 mülteci, İngiltere’ye ulaştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum