Cumhuriyet yazarı: "Erdoğan, HDP'ye yeni bir 'çözüm süreci' vaadinde bulunabilir!"

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Erdoğan'ın HDP ile yakınlaşmaya çalıştığını ve bu yüzden MHP'siz bir seçime hazırlanıldığını öne sürdü. Mollaveisoğlu, "Erdoğan, HDP seçmenine yeni bir açılım vaadinde bulunabilir" dedi.

Cumhuriyet yazarı: "Erdoğan, HDP'ye yeni bir 'çözüm süreci' vaadinde bulunabilir!"
15 Eylül 2021 - 10:10

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MHP ile ittifakı sonlandırarak HDP'ye yeni bir sözde çözüm süreci vaadinde bulunabileceğini iddia etti.

Mollaveisoğlu, “AKP, seçim barajını yüzde 7’ye indirerek hem MHP’nin Meclis’e girmesini ‘garantiye’ alıyor hem de ‘bu ortaklık bitti’ diyerek HDP seçmenine zeytin dalı uzatmanın yollarını arıyor. Seçim öncesi genel af dahil, birçok siyasi hamle masada” dedi. Mollaveisoğlu, yazısında ayrıca şunları kaydetti:

"HDP SEÇMENİNE YENİ BİR AÇILIM VAADİNDE BULUNABİLİR"
"Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı olması için HDP seçmenine ihtiyacı var.  İşte 'Gordion’un düğümü' de burada... AKP, MHP yanındayken Cumhurbaşkanlığı için HDP seçmeninden nasıl oy isteyecek?  MHP’yi seçim öncesinde AKP’den ayırıp, Meclis’e girmesi için barajı MHP’nin oy seviyesine düşürecek Erdoğan, HDP seçmenine yeni bir açılım vaadinde bulunabilir...  Yani muhalefeti büyüten, iktidarı eriten ittifak sistemini Erdoğan ortadan kaldırabilir... İttifakların dağıldığı, her partinin kendi gücü ile yarıştığı eski sistem için yasa değişikliği gerekiyor. Bu değişikliğin geçerli olması için de seçime bir yıl kala yapılması şart..."


YORUMLAR

  • 0 Yorum