Cumhur İttifakı'ndan seçim hamlesi: Seçim Yasası teklifi Meclis'e geliyor

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Seçim Yasası teklifi yeniden Cumhur İttifakı'nın gündemine geldi. AKP kaynakları, erken seçim tartışmaları olmaması için teklifin şubat sonrasında TBMM gündemine getirileceğini açıkladı.

Cumhur İttifakı'ndan seçim hamlesi: Seçim Yasası teklifi Meclis'e geliyor
11 Ocak 2022 - 09:17


Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP, seçim yasasında değişiklikler öneren taslağın hazırlıklarını tamamlandı. AKP kaynakları, teklifin şubat ayından sonra Meclis gündemine getirileceğini söyledi.

MUHALEFET ÖNERİSİNE RED
Sözcü'de yer alan habere göre yapılacak değişikliklerin uygulanabilmesi için seçime en az bir yıl kalması gerektiğini ifade eden kaynaklar, muhalefetin seçim güvenliği için parmak boyası önerisine “seçim güvenliğine herhangi bir katkısı olmayacak” yanıtını verdi. Ama muhalefetin seçim güvenliğini artıracak her önerisinin de değerlendirileceği belirtildi.

SEÇİM BARAJI
Cumhur İttifakı yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi konusunda anlaşmıştı. Geçtiğimiz eylül ayında açıklama yapan MHP lideri Devlet Bahçeli, “Cumhur İttifakı'nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Siyasi gündemi meşgul eden sadece seçim sistemi ve barajın ne olacağı değil, zillet ittifakının siyasi düşkünlüğü, bu zihniyetin üslubuna ambargo koyan tehlikeli kirliliktir” ifadelerini kullanmıştı.

AKP VE MHP'NİN ANLAŞAMADIĞI KONULAR
İki parti daha önce de gündeme gelen Seçim Yasası teklifinde ‘daraltılmış bölge, ittifak içi baraj, YSK’nın il seçim kurulu başkanları üzerindeki yetkilerinin artırılması’ gibi önemli konularda ilerleme sağlayamamıştı.

KILIÇDAROĞLU "EYLÜL" DEMİŞTİ
Geçtiğimiz hafta bir televizyon programına katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim için tarih vermişti. Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki Eylül ayında seçim bekliyorum. Ekonomiyi götüremezler. Merkez Bankası'nın eksi rezervi sürekli büyüyor. Getirdikleri swaplarla durumu idare etmeye çalışıyorlar. O paraları da büyük ölçüde piyasaya sürdüler” demişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum