Covid-19 hapı bulundu mu? Koronavirüse karşı bulunan ilk ilacın fiyatı dudak uçuklattı!

ABD merkezli ilaç üreticisi Merck, koronavirüse karşı ilk ilacı geliştirdi. Delta da dahil tüm varyantlara karşı etkili olduğu belirtilen 'molnupiravir' isimli ilacın fiyatı dudak uçuklattı. Onay alması halinde Covid-19'a karşı kullanılan ilk hap olacak ilaç için belirlenen fiyat ise 700 dolar yani 6 bin 200 Türk Lirası.

Covid-19 hapı bulundu mu? Koronavirüse karşı bulunan ilk ilacın fiyatı dudak uçuklattı!
02 Ekim 2021 - 13:10


Dünyada koronavirüse karşı aşılama devam ederken, ilaç için çalışmalar devam ediyor. ABD merkezli Merck, ise önemli bir açıklama yaptı. Firma, koronavirüse karşı geliştirdiği 'molnupiravir' adlı ilacın Delta da dahil olmak üzere bilinen tüm varyantlara karşı etkili olduğunu açıkladı. İlaç için kullanım başvuruları yapıldı, eğer ilaç onay alırsa, Covid-19'a karşı kullanılan ilk hap olacak. İlaç için belirlenen fiyat ise dudak uçuklattı. Firmanın ilaç için belirlediği fiyat 700 dolar yani 6 bin 200 Türk Lirası.

TÜM VARYANTLARDA ETKİLİ
Merck, geliştirdikleri 'molnupiravir' adlı ilacın laboratuvar çalışmalarının sonuçlandığını, Delta da dahil olmak üzere koronavirüsün bilinen tüm varyantlara karşı etkili olduğunu açıkladı.

KULLANIM İZNİ İÇİN BAŞVURULAR YAPILDI
Hürriyet'te yer alan habere göre, Covid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde "molnupiravir" ilacını alan deneklerin, "plasebo" alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirildi. Açıklamada, molnupiravir için ABD ve dünyada kullanım izinlerine başvurulduğu da belirtildi.

Onaylanması halinde Kovid-19’u tedavi ettiği kanıtlanan ilk hap olması beklenen molnupiravirin, salgınla mücadelede önemli bir adım olabileceğine işaret edilen açıklamada, hastaların molnupiravir hapını beş gün boyunca günde iki kez alması gerekeceği kaydedildi.

VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ÖNLÜYOR
Merck'in ürettiği ilaç, koronavirüs genlerinin içinde koyduğu 'hata kodlarıyla' virüsün kendini çoğaltmasını önlüyor.

İLACIN FİYATI DUDAK UÇUKLATTI
ABD, 1,7 milyon kişiyi tedavi edecek ilaç siparişini verdi. Reuters'ın geçtiği bilgiye göre, ABD hükümetinin ilaç için belirlediği fiyat 700 dolar yani yaklaşık 6 bin 200 TL. Bu fiyatın diğer ülkeler içinde aynı olup olmayacağı henüz bilinmiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum