Çip krizi büyüyor! Mazda fabrikalarında üretimi durdurdu

Koronavirüs salgınıyla birlikte ortaya çıkan çip krizi büyüyor. Son olarak Japon otomobil üreticisi Mazda, fabrikalarında üretimi durdurma kararı aldı.

Çip krizi büyüyor! Mazda fabrikalarında üretimi durdurdu
06 Ekim 2021 - 10:42
Koronavirüs salgını otomobil üretimine ağır darbe vurdu. Salgınla birlikte ortaya çıkan çip krizi her geçen gün büyümeye devam ediyor. Japon otomobil üreticisi Mazda, 2 fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı.

Mazda, 10 gün boyuncu üretimi durdurmasının, Mart 2022'de sona erecek mevcut mali yıl küresel üretimini 100 bin düşüreceğini açıkladı. Mazda, temmuz ve ağustos aylarında da çip krizi nedeniyle fabrikalarını kısa süreli durdurmuştu.

ÇİP KRİZİ NEDİR?
Çipler, yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler olarak tanımlanabilir. Çipler bilgisayarlardan otomobile pek çok elektronik üründe kullanılıyor. Yeni araçlar da çok sayıda yarı iletken de denilen mikro çip içeriyor.

2020 yılında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle elektronik ürünlere olan talebin artması ve tedarik zincirinde aksamalar yaşanması, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan otomobillere kadar birçok teknolojik ürünün üretiminde kullanılan çiplerin arzında küresel bir kıtlığı beraberinde getirdi.

Goldman Sachs'taki analistler, çip krizinin 2021'de küresel otomobil üreticilerinin faaliyet kârlarını 20 milyar dolar düşeceğini tahmin ediyor. Küresel çip sorunu nedeniyle bu yıl dünya çapında geçen yıldan 7,1 milyon daha az otomobil üretileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor üretim planlarında değişikliğe giderek Eylül ayında üretimi yüzde 40 azaltacağını duyurdu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum