Çip krizi büyüyor! Akıllı telefonlara zam kapıda

Otomotiv sektöründe uzun süredir yaşanan çip krizi devam ederken, krizin teknoloji sektörünü de yansıması bekleniyor. Hat safhaya ulaşan çip krizi nedeniyle cep telefonlarına zam gelmesi bekleniyor.

Çip krizi büyüyor! Akıllı telefonlara zam kapıda
21 Ekim 2021 - 17:05 - Güncelleme: 21 Ekim 2021 - 17:22

Çip krizi artarak devam etmeye devam ediyor. Otomotiv sektörünü sarsan çip krizinin teknoloji sektörünü de etkilemeye başladı. Krize bağlı olarak dolar bazlı zamlar yaşanırken, çip krizinin devam etmesi halinde teknolojik ürünlere zam gelmesi bekleniyor. İlk sırada da akıllı telefonlar var.

Donanım Günlüğü'nde yer alan habere göre, sektörde farklı kategorilerden pek çok model satışta. Çip krizi şu anda tüm modelleri etkilemiş değil. Keza orta ve giriş segmentindeki modeller için bir kriz söz konusu değil. Yani bu modeller için çip bulmak kolay.

Fakat söz konusu üst seviye modeller olduğunda işler biraz daha değişiyor. Özellikle de 5nm ve 8nm arasındaki üretim teknolojisine sahip çiplerde büyük bir kriz söz konusu. Bu krizin temel nedeni ise arz talep dengesinin şaşmış olması.

Dünyanın en önemli çip üreticisi olan TSMC şu anda taleplere cevap vermiyor. Üretim bandını full kapasite ile çalıştıran Tayvanlı şirket önümüzdeki süreçte daha farklı yollara başvurabilir.

Fakat şu anda kriz kökenli bir fiyat artışı söz konusu. Çiplerin fiyatının artması muhtemelen akıllı telefonlara da yansıyacaktır. Gerçi Türk halkı olarak zamlara alışık olduğumuz için, bu durum bizi çok fazla etkilemeyecektir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum