Çin zulmü: 20 yıl içine Uygur Türklerinin nüfusu üçte bir oranında azaltılacak!

Çin’in Uygur Türklerine karşı izlediği politikalar nedeniyle Doğu Türkistan nüfusunun 20 yılda üçte bir azalacağı bildirildi. 

Çin zulmü: 20 yıl içine Uygur Türklerinin nüfusu üçte bir oranında azaltılacak!
08 Haziran 2021 - 10:40
Çin'in, Doğu Türkistan’da bulunan Uygur Türklerine ve diğer etnik azınlıklara karşı baskıcı politikalar benimsemesinin ve baskının, nüfusa uzun vadeli etkileri konusunda yapılmış ilk hakem onaylı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Alman araştırmacı Adrien Zenz'in araştırmasına göre, Çin'in Doğu Türkistan’da uyguladığı doğum kontrol politikaları nedeniyle bölgede Müslüman Uygur Türklerinin nüfusu 20 yıl içinde üçte bir oranında azalabilir.

Araştırmaya göre, bölgesel doğum kontrol politikaları yüzünden bu sürede normalden 2,6 ile 4,5 milyon arasında daha az bebek doğabilir.

Çalışmada, Çin'in bölgedeki doğum kontrol politikalarıyla Sincan'da 2040'ta nüfusun 8,6 ile 10,5 milyon kişi arasında bir düzeyde olması öngörülüyor.

“DOĞU TÜRKİSTAN'DA ÇİNLİLERİN ORANI YÜZDE 25'E YÜKSELECEK"
Zenz'in araştırmasına göre, Çin'in doğum kontrol politikaları yüzünden Uygur nüfusun yoğun yaşadığı Doğu Türkistan’da, Han Çinlilerinin oranı 2040'a kadar yüzde 8,4'ten yüzde 25'e yükselecek.

Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan Avustralya Strateji Politikası Enstitüsü (ASPI) adlı düşünce kuruluşunun geçen ay yayımladığı bir araştırmaya göre de Doğu Türkistan’da azınlıkların yaşadığı bölgelerde doğum oranları 2017-2019 arası yüzde 48,7 azaldı.

ASPI, bu oranda bir düşüşün Birleşmiş Milletler'in küresel doğum oranı verilerini toplamaya başladığı son 71 yılda hiç görülmediğini vurguladı.

KURALA UYMAYANA HAPİS CEZASI
Çin, nüfus sayımı verilerinin doğum oranlarında yoğun bir azalmaya işaret etmesinin ardından çiftlerin üç çocuk yapmasına izin vermeye başladı. Ancak Doğu Türkistan’dan sızan belgeler ve ifadelere göre burada tam tersi bir politika izleniyor ve kadınlar doğum kontrol kotalarını aşmaktan hapse atılıyor ya da başka şekillerde cezalandırılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum