Çin yalan söylüyor!

Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve ABD istihbarat teşkilatlarının hazırladığı rapora göre, Çin'in yalan söylediği ve koronavirüsün Wuhan Viroloji Enstitü'sünden yayıldığı belirtiliyor.

Çin yalan söylüyor!
02 Mayıs 2020 - 19:13 - Güncelleme: 02 Mayıs 2020 - 19:36


The New York Post'un haberine göre, Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve ABD istihbarat teşkilatlarının Çin’in faaliyetlerini izlemeye yönelik oluşturdukları 'Beş Göz İttifakı' koronavirüs ile ilgili bir rapor hazırladı.

Rapora göre, Çin'in virüsün insandan insana bulaştığı bilgisini sakladığını ve Batı'nın aşıyı bulamaması için virüs örneklerini vermeyi reddettiğini iddia ediyor.

15 sayfalık istihbarat raporunda, virüsün Wuhan Viroloji Enstitü'sünden yayıldı belirtiliyor. Başlangıçta komplo teorisi olarak reddedilen bu iddia, Çinli yetkililerin virüsün canlı hayvan pazarından yayıldığı konusunda yalan söylediğini öne sürüyor.

Haberde, üst düzey bir istihbarat kaynağının Fox News'e yaptığı açıklamaya yer verildi. İstihbarat kaynağının açıklamasına göre, “İstihbarat teşkilatlarının bir çoğu, corona virüsünün Wuhan'daki laboratuvardan çıktığını düşünüyor, virüsün yanlışlıkla dışarıya taşındığına inanıyor.” 

Aralık ayının başından itibaren virüsün insandan insana bulaştığına dair kanıtların olduğu ve Çin'in bu durumu bildiği iddia edilirken bu bilginin 20 Ocak'a kadar Çin tarafından saklanıldığı raporda belirtildi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum