Çimentoculardan müteahhitlere: "Ev fiyatlarını yüzde 50 indirin, çimentoyu bedava verelim!"

Müteahhitlerin artan çimento fiyatları nedeniyle inşaatları durdurmasının ardından çimentoculardan cevap geldi. Müteahhitlere seslenen çimentocular, "Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu bedava veririz" dedi.

Çimentoculardan müteahhitlere: "Ev fiyatlarını yüzde 50 indirin, çimentoyu bedava verelim!"
16 Eylül 2021 - 13:56

Son dönemde müteahhitlerin çimento fiyatlarının yüksek olmasından şikayet edip inşaatları durdurmasının ardından çimentoculardan yanıt gecikmedi. Sektör temsilcileri, dünyanın en ucuz çimentosunun Türkiye'de üretilip satıldığını vurgularken, "Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu bedava veririz" dedi.

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “ Çok üstümüze geliyorlar. İnşaatta diğer maliyetler içerisinde en az çimentonun fiyatı arttı. İhracat kısıtlaması gündemde. Biz artık fabrikaları devretmeye hazırız. İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın söz veriyoruz çimentolarını bedava vereceğiz” diye konuştu. Açıklamaların devamı şöyle:

"MALİYETİ 399 LİRA, DÜNYANIN EN UCUZ ÇİMENTOSU TÜRKİYE'DE"
Bir ton çimento üretmek için 207 liralık kömür, 86 liralık elektrik kullanıyoruz. İşçilik ve diğer maliyetler de 106 lira. Bir ton çimentonun maliyeti 399 lira. 

Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Türkiye'de çimentonun tonu 35 dolar. Çin'de 70, fuel oil ile üretim yapılan Kuveyt'te 80, doğal gazla üretilen Suudi Arabistan'da 60 dolar... Müteahhitler, 'Çimento 400-500 liraya çıktı' diyor. Hiçbir fabrikada bu fiyat yok. Bizden çıkışı 330-340 lira. Nakliye pahalandığı için ürüne daha fazla ödüyor olabilirler. Nakliye ücretleri bizi bağlamaz.

"FAİZSİZ BANKACILIK YAPIYORUZ"
İthal ettiğimiz kömürün maliyeti artmasın diye parasını peşin ödüyoruz. Elektrik faturamızı, işçinin ücretini de gününde yatırıyoruz. Maliyetlerimizi peşin öderken ürünü 90 gün, 120 gün vadeli veriyoruz. Bir nevi faizsiz bankacılık yapıyoruz.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum