Çiğ sütün ardından süt ürünlerine büyük zam yolda

Çiğ süt fiyatına yüzde 33 zam gelmesinin ardından yeni zamlar yolda. Üreticiler, süt ürünlerine yüzde 30 zam beklendiğini açıkladı.

Çiğ sütün ardından süt ürünlerine büyük zam yolda
09 Mayıs 2022 - 09:18 - Güncelleme: 09 Mayıs 2022 - 12:53


Çiğ süt fiyatı 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere 7,50 TL/Litre olarak belirlendi. Ulusal Süt Konseyi'nin kararının ardından süt ürünlerine zam yolda.

"FİYAT ARTIŞLARI SÜRECEK"
USK Başkanı Harun Çallı, bu zamla süt üreticisinin şu anki yem fiyatlarıyla az da olsa para kazanabileceği bir ortamın oluştuğunu söyledi. Çallı, “Çiğ fiyatındaki artış, süt ürünleri fiyatlarını yüzde 20-27 arasında yükseltecektir. Dolayısıyla süt ürünlerinde fiyat artışları sürecek” dedi.

Dünya’dan Mehmet Hanifi Gülel’in haberine göre üreticiler de yüzde 30 zam bekliyor ancak tüketimin düşme endişesi de var.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol ”Artan maliyetler ile yükselen fiyatlar, tüketicilerin alım gücünü zorlayacaktır. Kaliteli, güvenilir gıdaya erişim ekonomik sıkıntılar nedeniyle zorlaşabilir. Bu da kaliteden ödün vermeyen üreticiler için satış kaybına neden olabilir” dedi.

"YOĞURT VE AYRANA HEMEN YANSIYACAK"
Son zammın yoğurt ve ayran gibi ürünlerin fiyatlarına hemen yansıyacağını belirten Gürova Süt Ürünleri sahibi Nevzat Aydın’sa şunları söyledi: “Ezine peynir gibi diğer ürünlerinde yapılan bağlantılar ve elde bulunan stoklardan dolayı fiyatlara hemen yansımayacak. Çiğ sütteki fiyat artışının tüm ürünlerde yüzde 30 zam olarak yansıması bekleniyor. Nihai tüketicinin belli bir alım gücü var ve 1 kilo peyniri 120 liradan satın alması çok zor. Üretici olarak ürünü nasıl satacağız diye bizim de moralimiz bozuk”


YORUMLAR

  • 0 Yorum