CHP'li isimden ittifak açıklaması: "Bizim ittifağımız mezara kadar değil!"

CHP'li Aytuğ Atıcı, Millet İttifakı'na ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı. Atıcı, "İYİ Parti yarın ayrılabilir, hakkıdır, biz ayrılabiliriz İYİ Parti’den, hakkımızdır. Bizim ittifağımız mezara kadar sürecek bir ittifak değildir" dedi.

CHP'li isimden ittifak açıklaması: "Bizim ittifağımız mezara kadar değil!"
02 Kasım 2021 - 09:58
CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı'dan İYİ Parti ile kurdukları Millet İttifakı'na ilişkin çarpıcı açıklama geldi. Atıcı, "İttifağımız bozulmaz, böyle, mezara kadar sürecek bir ittifak değildir" dedi.

"AYRILABİLİRİZ"
Milliyet’ten Mehtep Gökdemir'e konuşan Atıcı, "İttifakların ne olacağı belli olmaz" derken, "İYİ Parti yarın ayrılabilir, hakkıdır, biz ayrılabiliriz İYİ Parti’den, hakkımızdır. HDP destekler, desteklemez hakkıdır. Yani HDP seçmeninin ve İYİ Parti seçmeninin desteklemediği bir ittifakta da biz ancak muhalefette kalırız" diye belirtti.

Atıcı, "Bu bir demokrasi ittifakıdır. Ama bozulmaz, böyle, mezara kadar sürecek bir ittifak değildir" derken, "Biz HDP tabanına yaklaşabiliriz, bu mümkündür, HDP tabanı da bize yaklaşmaya şu anda çok hazırdır" dedi.

Atıcı, şu ifadeleri kullandı:
"İttifakların ne olacağı belli olmaz. İYİ Parti yarın ayrılabilir, hakkıdır, biz ayrılabiliriz İYİ Parti’den, hakkımızdır. HDP destekler, desteklemez hakkıdır. Yani HDP seçmeninin ve İYİ Parti seçmeninin desteklemediği bir ittifakta da biz ancak muhalefette kalırız. Mesela AKP, HDP ile ittifak yapmıştı çözüm sürecinde hop çöpe gitti. Şimdi MHP ile ittifak yapıyor. Yarın kimle ittifak yapacağı belli olmaz. Hiçbir zaman hiçbir ittifak garanti, kalıcı, ilelebet sürecek değildir. O yüzden CHP’nin kendi öz gücüyle yükselmesi gerekir.

İttifaklar tabii ki sıkıntıya girebilir. Mesela, tezkerede ayrı oy kullandık. HDP ile biz “hayır” dedik. İYİ Parti “evet” dedi. Bu bir sorun mu, değil ama hayata bakışımızın nasıl farklı olduğunu gözler önüne seriyor aslında. Fakat bundan daha büyük sorunlarımız olduğu için biz demokratik bir ittifak içerisindeyiz. Yani biz tezkereye farklı oy verdik diye “ittifak çatırdıyor” lafını çıkarmak doğru değil. Her parti kendi meşrebine, kendi ilkelerine, kendi tarzına uygun oylama yapar, oy verir. İYİ Parti ile bizim aynı ideolojiye sahip olmadığımızı zaten biliyoruz. Yani onlar ülkücü, biz sosyal demokrat ideolojiye sahibiz. Saadet Partisi muhafazakar ve İslami ideolojiye sahip. HDP’nin ideolojisi bambaşka."

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • tuganay
    3 hafta önce
    CHP'li vekil dogru söylemis,bunu IYI Parti Tezkere oylamasinda evet oyu vererek kanitladi ki ben ittifaktan ayrilabilirim diye.Sonucta iktidar ortagi olmak gibi bir firsat cikabilir önüne,AKPile birlikte hükümet kurma sansi olabilir.Öyle bir durumda hayir ben istemem diyecek kadar ittifaka bagli degildir.Zaten parti icersinde de bu ittifaka fazla sicak bakmayan cok isim var.Örnegin bunlardan birisi Ümit Ozdag'di, oda partiden istifa etti parti kurdu.Yani CHP aslinda tek basina mücadele etmek gibi bir yolu tercih edebilir.HDP mecliste mesru olarak kaldigi sürece her parti ile ittifak yapabilir buna hakki vardir yok diyenler genelde CHP allerjisi olanlardir.CHP'yi HDP üzerinden terör yanlisi olarak gösterip AKP ve MHP koalisyonuna oy devsirmek icin her yalana basvururlar.