CHP'li Antmen'den Suriyeli sorusu: "Kim bu elde satır, 515 rakamıyla gezenler?"

Son dönemde ellerinde silah, sopa ve kesici aletle gezen Suriyeli grupların araçlarında "515" ifadesinin yer alması dikkat çekmişti. Konu hakkında konuşan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, "Tehlikenin farkında mısınız?" diyerek uyarıda bulundu.

CHP'li Antmen'den Suriyeli sorusu: "Kim bu elde satır, 515 rakamıyla gezenler?"
12 Ocak 2022 - 13:34

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Antmen, son dönemde silah, satır, sopa gibi aletlerle sokaklarda gezen ve arabalarında "515" ifadesi yer alan Suriyeliler hakkında da konuştu.

Antmen,  "Ellerinde döner bıçaklarıyla, satırlarla ve sopalarla yürüyüş yapan bir grup Suriyelinin otomobillerinde '515' sayısı yer aldı. Peki ne bu 515? Bu grupların bir süreden beri değişik illerde örgütlendikleri ve faaliyet gösterdikleri belirtiliyor. Yani şiddet hızla artıyor. Tehlike hızla yaklaşıyor” dedi.

"ÜLKENİN İÇ BARIŞI VE HUZURU TEHLİKEDE"
Antmen, “Ülkemizin iç barışını ve huzurunu ilgilendiren çok önemli bir konu var. Döner bıçakları ve sopalarla ülke içerisinde 515 sayılı logolarla şehirlerde gezenler kimler? Tehlikenin farkında mısınız? İktidar muhalefeti takip etmekten, muhalifleri dinleyip izlemekten asıl bakması gereken yeri görmüyor. Bu gruplar, kendilerini sosyal medya üzerinden açıklamaktan çekinmeyen; tehditkar ve saldırgan bir yapıya sahip. Ülkemizde geniş coğrafyaya ve her ilde yayılmış milyonlarca sığınmacının olduğu göz önüne alındığında;  bu grupların bulunup faaliyetlerinin engellenmesi ve ülkedeki huzuru bozacak eylemlerinin önlenmesi gerekmektedir. Tek bir vatandaşın tırnağına zarar gelse bunun sorumlusu tek adam rejimidir. Yine aynı şekilde; davulla, zurnayla huzurla uğurlayacağımız sığınmacıların ülkemizde oldukları müddetçe can güvenliklerini korumak da iktidarın görevidir” ifadelerini kullandı.

515 NEDİR? ADANA'DA 20 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLECEK
Adana'da ellerinde döner bıçakları ve sopalarla yürüyen Suriyelilerin görüntüsü infial yaratmıştı. Olayla ilgili  haklarında soruşturma başlatılan şüphelilerin tespitine çalışan polis, eşkalleri belirlenen 20 kişiyi gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili çalışmada şüphelilerin, Suriye’de Arap milliyetçiliğini savunan 5 farklı aşiretin mensuplarından oluşan ve kendilerini '515 Haşimi' olarak tanıtan grupta yer aldığı, aralarında uzun süredir fikir anlaşmazlığı yaşandığı belirlendi.

Bazılarının araçlarına yazdığı 515 sayısının da Arap Haşimiler Devleti'nin sembolü olduğu tespit edilirken, gözaltına alınan 20 Suriyeli de haklarında yapılan işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum