CHP, döviz alıp satanlar için harekete geçti: Komisyon kurulmasını istedi

CHP, son dönemde dövizdeki hızlı yükseliş ve düşüş süreçlerinde, yüklü miktarda alım-satım yapanların incelenmesi için TBMM'de komisyon kurulmasını istedi.

CHP, döviz alıp satanlar için harekete geçti: Komisyon kurulmasını istedi
24 Aralık 2021 - 13:10

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, tarafından hazırlanan araştırma önergesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

CHP açıklamasında, "Tek adam rejiminin yarattığı ekonomik krizin temelini oluşturduğu TL'nin değerindeki bu dalgalanmaları Cumhurbaşkanı ve etrafındakilerin açıklamaları, Cumhurbaşkanının ve Merkez Bankası’nın çeşitli kararları tetiklemektedir. En büyük dalgalanmalar Merkez Bankasının faiz kararları, Cumhurbaşkanının konuşmaları ve Merkez Bankasının döviz kurlarına doğrudan müdahalelileri öncesinde ve sonrasında yaşanmaktadır" denildi.

İKTİDARA YAKIN İSİMLER VE BÜROKRATLAR
Reuters'in aktardığına göre CHP ayrıca döviz işlemlerine taraf olanlar arasında bakanlar, Cumhurbaşkanlığı bürokrasisi, Merkez Bankası üst yönetimi, Cumhurbaşkanına yakın isimler ve bunların yakılarındaki isimlerin olup olmadığı, bu alış satışların hangi kurlardan yapıldığının araştırılmasını da talep etti.

Önergede, "Dövizdeki büyük dalgalanmalardan birinin gerçekleştiği 20 Aralık 2021 ve sonrasında yaşananların, bütün boyutlarıyla ortaya konulması, milletin kör kuruşunu korumakla yükümlü TBMM için bir zorunluluktur" denildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum