CHP'den TÜİK hakkında suç duyurusu!

Açıkladığı verilerin doğruluğu halk tarafından sıkça tartışılan TÜİK hakkında yeni bir gelişme yaşandı. CHP, TÜİK yetkilileri hakkında resmi belgede sahtecilik yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

CHP'den TÜİK hakkında suç duyurusu!
09 Aralık 2021 - 09:12

Gıda fiyatlarına gelen fahiş zamlar ve her alanda yaşanan fiyat artışı sonrasında TÜİK enflasyonu yüzde 21.31 olarak açıklamıştı. TÜİK'in verileri halk tarafından tartışılırken CHP'den yeni bir adım geldi. CHP, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yetkilileri hakkında resmi belgede sahtecilik yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, vatandaşın yaşadığı enflasyon yüzde 50'nin üzerindeyken, TÜİK'in bu oranı yüzde 21.31 olarak açıkladığını savunarak, “Yurttaşların derinden hissettiği ekonomik krizin siyasi etkilerini azaltmak amacıyla, enflasyon oranı gerçeğe aykırı olarak düzenlenmektedir” dedi ve gerçek enflasyon oranlarının belirlenebilmesi için bilirkişi raporu istedi.

CHP Milletvekili Hakverdi, yaptığı suç duyurusunda, TÜİK'in gerçek enflasyon oranını açıklamamasının maaş artışı bu orana göre belirlenen milyonlarca vatandaşı fakirleştirdiğini ifade ederek şu ifadeyi kullandı:

“VATANDAŞA ZARAR”
“Kamu ya da özel sektörde çalışan tüm yurttaşların aldıkları aylık ücret belirlenirken, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı dikkate alınmaktadır. Bu nedenle gerçeğe aykırı resmi belge düzenleyerek, yurttaşların ekonomik zararına sebep olan TÜİK yetkililerinin tespiti ile cezalandırılmaları maksadıyla kamu davası açılmalıdır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum