CHP'den Erdoğan'ın "Sürtük" sözleri için suç duyurusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Gezi Parkı eylemlerine katılanlara 'çürük' ve ‘sürtük’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP'den Erdoğan'ın "Sürtük" sözleri için suç duyurusu
03 Haziran 2022 - 11:27


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında Gezi Parkı eylemlerine katılanlara "Çürük, sürtük" demesi siyasette tartışma konusu oldu. Muhalefetten peş peşe gelen tepkilerle birlikte CHP harekete geçti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Gezi eylemlerine kendisinin de katıldığını söyleyen Karaca, Erdoğan hakkında kamu davası açılması gerektiğini belirtti.

"MEŞRUİYET KAZANDIRMAYA, NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR"
Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunan Karaca, dilekçede “Şüphelinin uzun zamandır hakaretlerine ve iftira içerikli söylemlerine devam ettiği tartışmasız bir gerçek olup bu durum tüm toplum tarafından bilinmektedir. Şüpheli bu durumu adeta alışkanlık haline getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Dilekçede Erdoğan’ın AKP Grup Toplantısındaki konuşmada kullandığı "Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük. Bunlar için ulu mabet nedir, ne değildir, böyle bir şey yok. Bunlar ancak terör sevicilerle beraber çünkü kendileri de terör sevici" ifadelerinin hakaret; camide içki içildiği ve caminin pisletildiği yönündeki sözlerinin iftira olduğuna yer veren Biçer Karaca, Erdoğan’ın Türk Ceza Kanununun 125’nci maddesinin ilgili fıkralarını çiğnediğini savundu.

HAKARET, İFTİRA, HEDEF GÖSTERME
Suç duyurusu gerekçesinde: “Şüphelinin beyanları ifade özgürlüğü sınırlarını aşalı çok olmuştur. Sadece katıldığı grup toplantısında değil bulunduğu her ortamda beni, muhalefetteki diğer milletvekillerini ve başta gezi parkı eylemlerine katılanlar olmak üzere kendisine muhalif olan herkesi aşağılamayı, hakaret etmeyi, kendisinden olmayanı terörist sıfatı ile yaftalamayı alışkanlık haline getirmiştir. Şüphelinin uzun zamandır hakaretlerine ve iftira içerikli söylemlerine devam ettiği tartışmasız bir gerçek olup bu durum tüm toplum tarafından bilinmektedir. Şüpheli bu durumu adeta alışkanlık haline getirmiştir”

"PARTİLİ CUMHURBAŞKANINA KAMU DAVASI AÇILMALI"
Başsavcılıktan kamu davası açılması yönünde karar verilmesini talep eden İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca; “Şüpheli uzun zamandır öncelikle büyük Türk Milleti'ne, Türk kadınlarına, kendisi gibi düşünmeyen kadın, çocuk, erkek ayrımı olmaksızın insanlığa, suça konu konuşmasıyla da Anayasa tarafından güvence altına alınmış toplantı ve gösteri özgürlüğü kapsamında bu hakkını kullanan kişilere karşı suç işlemeye devam etmiş, iftira ve hakaretlerine devam etmiştir. Bana ve parti arkadaşlarıma karşı hukuka aykırı ve suç teşkil eden davranışlarını sergilemeye devam eden şüpheli hakkında şikâyetçi olmak zorunluluk arz etmiştir." dedi.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum